Aktuality

13.11.2014

Vyplatí se tankování prémiového paliva?

Již několik let se můžeme u některých benzinových stanic setkávat s prémiovými palivy, které bývají o několik korun dražší než běžný benzín či nafta. Vyplatí se prémiová paliva tankovat nebo jde jen o magnet na peněženku zákazníka?

Za prémiová paliva se obecně považují pohonné hmoty s vyšším oktanovým nebo cetanovým číslem. Oktanové číslo udává odolnost proti samozápalu, zjednodušeně lze říct, čím je číslo vyšší, tím by měl být i vyšší výkon motoru. U benzinu se oktanové číslo obvykle pohybuje od 95-100. U naftových motorů je synonymem oktanu cetanové číslo, které udává schopnost vznícení nafty. Cetanové číslo se u nás pohybuje v rozmezí od 51 do 65.
V surovém stavu se u paliv oktanové či cetanové číslo pohybuje na nejnižší úrovni (95, 51). Pro dosáhnutí vyšších čísel se do paliva přidávají aditiva. Právě jejich množství a kvalita v palivu rozhoduje o zařazení do kategorie prémiové.

Prémiový benzín


Kromě vyššího výkonu obsahuje prémiový benzín i speciální aditiva, která dokáží čistit a udržovat sací ventily, vstřikovače, spalovací systém a chránit motor proti korozi. Musíme poznamenat, že prémiový benzín není pro každý automobil, plně jej využijí moderní motory s vysokým kompresním poměrem a přímým vstřikováním. U starších vozidel by mohlo docházet k neúčinnému spalování a snížení výkonu motoru.

Prémiová nafta


U naftových motorů je kvalita paliva mnohem důležitější, než u benzinových. Vyšší cetanové číslo zlepšuje výkon motoru, snižuje spotřebu a hlučnost při spalování a do ovzduší se dostává méně zplodin. Aditivum ovlivňuje i samotnou mazivost, ochraňuje proti korozi a má lepší detergentní schopnosti. Svůj význam má především v zimním období, kdy hrozí u nekvalitních paliv ucpání trysek vstřikování.

Aditiva bez prémiových paliv?


Mnozí řidiči si prémiové paliva tvoří svépomocí. Natankují klasický benzín či naftu a poté do něj přelijí aditivum zakoupené zvlášť. Výhodou tohoto postupu je, že ušetří, nevýhodou může být nedodržení předepsaného dávkování a riziko poškození automobilu.

Jak je to doopravdy?


Nebudeme vám dávat jednoznačné rady o tankování či netankování prémiových paliv. Konečný obrázek o tom, zda jsou prémiová paliva skutečně prospěšná, si udělejte sami. Připravili jsme pro vás několik odkazů na zajímavé testy, kde se dočtěte další zajímavé informace:

http://adam.azet.sk/clanky/16242/exkluzivny-test-paliv-od-auto-bildu-ktory-benzin-prepadol.html


http://www.auto.cz/paliva-verva-benzina-obstla-v-testu-tasopisu-autodiesel-23051


http://www.autorevue.cz/potvrzeno-drazsi-nafta-vykon-nezvysi-test-naft-2013


http://forum.skodahome.cz/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_id=330908


Všechny aktuality