Aktuality

21.07.2016

Vyplatí se koupě vozu na alternativní palivo?

Rostoucí ceny za pohonné hmoty mnohé řidiče vedou k úvahám přechodu na alternativní palivo. Pojďme se podívat jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých méně rozšířených paliv a zda bychom je doporučili.

V České republice k nejrozšířenějším alternativním pohonům automobilů patří LPG, CNG a elektromobily. Mezi zmíněnými technologiemi panují výrazné rozdíly. Ty si v následujících odstavíc blíže popíšeme.

Nejrozšířenější LPG


Nejoblíbenějším alternativním pohonem je LPG. O jeho oblíbenosti rozhoduje snadná a dostupná přestavba, velká nabídka vozů a široká sít čerpacích stanic, kde je možné LPG natankovat. Rychlá je i samotná návratnost investice do přestavby. Ceny LPG jsou oproti benzinu takřka poloviční, u vozů s velkým nájezdem se tedy investice rychle vrátí. Nevýhodou LPG je nemožnost parkování v podzemních garážích a pokles výkonu motoru. O něco vyšší je i samotná spotřeba vozu a náklady na servisování (kontrolu je nutné provádět po 10 000 Km nebo 1 ročně). U přestaveb se musíme smířit s menším zavazadlovým prostorem, jelikož část kufru zabírá plynová nádrž.
Přestavba se vyplatí při průměrném nájezdu 15 000 km již po 23 měsících. Při větším počtu najetých kilometrů se návratnost logicky zkracuje.

Rychle rostoucí CNG


Modernější technologií je pohon na stlačený plyn, takzvané CNG. Výhodou CNG oproti LPG je neklesající výkon motoru, vyšší bezpečnost, minimální znečistění ovzduší, nízké náklady na servis a lepší kompatibilita s moderními přeplňovanými motory.
U CNG vozů, které prodává přímo automobilka se nesetkáváme s omezením zavazadlového prostoru, jelikož nádrž je umístěna přímo pod podlahou kufru. Největším problémem CNG je řídká síť čerpacích stanic. Ta se však i v ČR postupně rozšiřuje. Nevýhodou CNG je krátký kilometrový dojezd, dražší přestavba a nemožnost parkování v pozemních garážích.
Přestavba vozidla na CNG stojí v průměru 60 000 Kč, proto ji doporučujeme pouze řidičům s velkým nájezdem. Výhodnějším řešením bývá pořízení nového vozu se CNG technologií. Nové vozy má v nabídce i značka Citroen.

citroen zero

Elektromobily – budoucnost či slepá větev?


O elektromobilech se dlouho hovoří jako o vozech budoucnosti. Jejich většímu rozšíření brání vyšší pořizovací náklady, nízká kapacita a životnost baterie a s tím související malý dojezd. Nespornou výhodou elektromobilů je nízká cena za ujetý kilometr, která nepřesahuje 1 Kč.
Návratnost elektrického automobilu se při ročním nájezdu 24 000 km počítá do 5 let.

Vodíková revoluce?


Futuristickou technologií je spalování stlačeného či zkapalněného vodíku, při čemž vzniká voda a stopové množství kysličníků dusíku. Nevýhodu vodíku je neúměrně drahá výroba a to, že jde o extrémně výbušný materiál.

Hybridní technologie


Nechcete-li se plně spoléhat na alternativní paliva, dobrou volbou jsou hybridní technologie, které umožňují provoz na alternativní i tradiční fosilní palivo. Řidiči tak mají jistotu, že se svým vozem vždy dojedou a natankují a to i v případech, kdy nebude poblíž žádná ekologická čerpací stanice.

Poradíme vám


Chcete zkonzultovat některou z technologií alternativních paliv? Neváhejte nás kontaktovat, poradíme vám a nabídneme vhodný ekologický vůz značky Citroen.


Všechny aktuality