Aktuality

16.11.2015

Výhody a nevýhody chiptuningu

O chiptunningu panuje v Česku řada pověr a mýtů. Obhájci této metody se domnívají, že automobilky po letech vývoje a testování nejsou schopny na trh přinést kvalitní motory s dostatečným výkonem a nízkou spotřebou. Lze chiptunningem získat nebo naopak ztratit?

Cílem chiptunningu je ladění výkonu motorů s cílem zvýšení účinnosti (snížení spotřeby) či zvýšení rychlosti (přivedením většího množství paliva a vzduchu a následného spálení s cílem uvolnění větší energie). Na první pohled velmi lákavé, co říkáte?

Kromě nejčastějších softwarových úprav se realizují i složitější zásahy do motoru. Například zvýšení zdvihového objemu motoru (novou klikovou hřídelí či o vrtáním na bloku motoru), změnu časování sacích a výfukových ventilů nebo snížením počtu pístních kroužků a zmenšením plochy ložisek.

Uvedené úpravy je nutné kombinovat, což je technicky náročné a je k tomu potřeba obrovská znalost fungování jednotlivých částí motoru. Není tedy divu, že nejlepší tunningové týmy úzce spolupracují s automobilkami, které se dělí o své know-how.

V českém rybníčku bychom mohli opravdových odborníků na ladění motoru spočítat na prsech jedné ruky. Většina chiptunning firem se specializuje na přeprogramování řídící jednotky motoru a prodej sportovních filtrů či výfuků. Dle vyjádření předních odborníků je používání vzduchových filtrů a výfuků na sériových automobilech zbytečné a požadované zlepšení výkonu o desítky procent se nedostaví.

A jak je to u samotného chiptuningu? Počítač obstarává chod spalovacího motoru neustále vyhodnocuje a ukládá data z čidel na paměťový čip, který má z továrny nastavené veličiny (motorové mapy). Výměnou čipu za programovatelný model je možné do motoru posílat pozměněná data o přívodu množství vzduchu, paliva atd. Přeprogramováním skutečně dojde ke zvýšení výkonu motoru, zároveň však zvýšíte spotřebu paliva, emise a zkrátíte samotnou životnost motoru.

Výhody chiptuningu


- většinou neprobíhá mechanický zásah do vozu
- obvykle je možné vrátit hodnoty do továrního nastavení
- zvýšení výkonu a snížení spotřeby

Nevýhody chiptuningu


- zásah do nastavení vozidla
- ztráta záruky
- možné poškození vozu
- snížení životnosti motoru
- větší zátěž převodovky a spojky


Všechny aktuality