Aktuality

12.04.2016

Víme, jak správně sedět za volantem

Správné sezení prospívá k bezpečnosti řidiče, snižuje následky nehod a zvyšuje komfort. V dnešním článku se proto zaměříme na to, jak správně sedět za volantem.

Poučky, jak sedět za volantem, si mnozí naposled vyslechly v autoškole. Proto i z nedávného průzkumu vyplynulo, že většina řidičů sedí za volantem špatně.
Mezi největší provinění řidičů patří špatně nastavený sklon sedadla. Někteří řidiči za volantem prakticky leží. Příliš velký sklon sedačky omezuje možnosti zapření se zády za sedačku, což vede k tomu, že se řidič místo toho opírá na volant.
Opírání na volantu způsobuje opožděné reakce, menší kontrolu nad vozidlem a snižuje plynulost jízdy.
Nevhodný je i příliš blízký posed u čelního skla, typický u čerstvých či nezkušených řidičů. Krátkým posedem si řidič sníží výhled z vozidla a zorné pole zrcátek, které přestane kontrolovat.
Chyb se řidiči dopouštějí i u opěrky hlavy, která by měla být nastavena v úrovni temene hlavy.

nastavení sedadelJak správně sedět za volantem?


Začnete tím, že si nastavíte optimální vzdálenost sedačky. Tu zjistíte usednutím do vozu a stisknutím spojky. Vaše noha by měla být mezi spojkou a sedačkou pokrčená. Příliš nataženou nohou snižujete akceschopnost a zvyšujete riziko poranění (při prudkém nárazu by se natažená noha mohla zlomit).
Následně nastavte opěradlo sedadla téměř do svislé polohy, která vám zajistí, že se budete moci v autě dostatečně opřít. Dalším krokem je nastavení výškové polohy sedadla. Ta se bude lišit dle velikosti řidiče. Výška musí zaručovat dobrý výhled z vozidla a zároveň pohodlí (mezi stropem a hlavou by měl být minimálně pěticentimetrový prostor). Nemáte-li nastavitelné sedadlo, můžete použít polštářek.
Nezapomínejte ani na hlavovou opěrku, která by měla být na úrovni temene hlavy, tak aby se do ní zapřela celá hlava.
Posledním krokem je seřízení bezpečnostních pásů. Pásy by neměly nikdy vést přes krk. Správně by měly protínat střed ramene, pánevní pás by měl vést přes pánev a ne břicho, jak je to běžné.

Více o správném sezení také názorně na následujícím videu

Všechny aktuality