Aktuality

13.01.2015

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na povinnou výbavu

Při plánování cesty do zahraničí byste krom dokladů, peněz a osobního vybavení neměli zapomenout zabalit i výbavu pro váš automobil. Jak si ukážeme v následujících odstavcích, povinná výbava se v jednotlivých zemích značně liší.

Již od roku 1968 platí Vídeňská úmluva o silničním provozu, která říká, že povinná auto-výbava se řídí dle země, ve které je vůz registrován. Lze předpokládat, že policista v dané zemi nebude mít o úmluvě ponětí nebo ji jednoduše nebude respektovat. Každý, kdo někdy vyjednával v zahraničí ví, že to bývá problém a je pravděpodobné, že policistovi existenci úmluvy nevysvětlíte. Proto se doporučujeme při odjezdu do zahraničí připravit.

Mezi základní vybavení vašeho vozu by měla patřit: reflexní vesta, lékárnička, výstražný trojúhelník, náhradní pojistky a žárovky, hever, klíč a rezervní kolo (nebo souprava na opravu pneumatik).

V legislativách existují různé výjimky. Zmínit musíme reflexní vestu, kterou musíte mít v Chorvatsku a Itálii pro celou posádku. V Maďarsku se bez vesty neobjedete při pohybu na komunikaci mimo obec.Dalším povinným vybavením je hasicí přístroj, bez kterého se neobejdete při cestách po Chorvatsku, Polsku a ve firemních vozech v Řecku, Rusku, Litvě a Turecku.

Zkontrolovat nezapomeňte ani hloubku pneumatik. Minimum je většinou stanoveno na je 1,6 mm. V zimě si také ověřte povinnost zimních pneumatik. Pro vyšší bezpečí však doporučujeme přezout, i když to zákon nepožaduje. Obdobně je to s denním svícením, které nechte zapnuté obdobě jak v tuzemsku.

Jako řidič u sebe musí mít občanský a řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelenou kartu (potvrzení o platnosti povinného v originálu i kopii pro případ nehody). Řidiči nad 60 let by si měli vyřídit doklad o zdravotní způsobilosti. V případě zapůjčeného vozu doporučujeme obstarat i prohlášení vlastníka či provozovatele vozidla, že s touto cestou souhlasí.

Kromě povinné výbavy vůz vybavte tažným lanem, rukavicemi, startovacími kabely, hasicím přístrojem, svítilnou, destilovanou vodu a euroformulářem k dopravní nehodě. Nikdy nevíte, kde můžete uváznout či co způsobíte.

Další informace o povinné výbavě u jednotlivých evropských zemí můžete získat například na stránkách Besip


Všechny aktuality