Aktuality

20.04.2017

Představujeme nový C5 Aircross - nejvýkonnější sériový Citroën všech dob

Vozy SUV představují globální fenomén tvořící téměř čtvrtinu prodejů ve světě. Citroën následuje trendy a pokračuje v ofenzívě u tohoto segmentu. Ve světové premiéře v Šanghaji byl před pár dny představen nový Citroën C5 Aircross.

Základní údaje


Jde o první středně velké SUV vlastního vývoje, inspirováno Aircross konceptem představeným v roce 2015 . Jde o nástupce úspěšného Citroën C4 Aircross. Vzhledem k systémovému výkonu 221 kW (300 koní) se jedná o nejvýkonnější produkční Citroën v celé historii . To a taky slibovaný výjimečný komfort a nižší cena je předzvěstí toho, že tento model může být pro tuto automobilku zásadní. Konkurence v podobě např. Nissanu Qashqai či Volkswagenu Tiguan by se měla mít určitě na pozoru.C5 Aircross nabízí kombinaci výrazného designu s interiérem, čehož cílem je zajistit maximální pohodu pro posádku. Proto je taky nazýván “People Minded”.

Svou stavbou a rozměry (délka 450 cm, šířka 184 cm a výška 167 cm) se řadí mezi SUV segmentu C. Rozvor náprav je 273 cm a zavazadlový prostor má slušných 482 litrů.

Narozdíl od jiných SUV je u něj možné přejít na čistě elektrický režim, a to s dojezdem až 60 km .

Vepředu na vysoké kapotě můžete pak už tradičně pro Citroën najít šípovitou přední masku s úzkými Full LED světlomety. Kola jsou k dispozici 17, 18 nebo i 19-palcové.

Interiér


Lze ho srovnat s modelem C4 Picasso. Najdeme tu širokoúhlou přístrojovou desku s displejem o úhlopříčce 12,3 palce, nekruhový volant či dotykovou HD 8-palcovou obrazovku infotainmentu. Když k tomu připočítáme luxusně vypadající kombinaci hnědé kůže a tmavých plastů, hodnotíme vnitřek hodně vysoko.

Citroën C5 Aircross

Technická specifikace


Určitě zaujme změna odpružení. Doteď používaný hydropneumatický systém Hydractive nahrazuje poprvé v rámci automobilky odpružení Progressive Hydraulic Cushions z programu Advanced Comfort. Citroën se u něj pyšní dvaceti podanými patenty, takže o něm určitě neslyšíme naposledy. Ve zkratce jde o dvoustupňové pasivní tlumiče s hydraulickými dorazy, které by měli přinášet lepší kvalitu odfiltrování nerovností a vysoký komfort z jízdy.

Vůz také nabízí špičkové technologie pro snadné a intuitivní řízení: Adaptivní tempomat s funkcí Stop, Active Safety Brake, systém sledování mrtvého úhlu, Grip Control nebo i kontrolu jízdy ze svahu (HADC).

C5 Aircross disponuje funkcí Plug-In Hybrid PHEV e-AWD, kde se potkává kombinace přeplňovaného benzínového motoru (200 koní) se dvěma elektromotory.
Pohon je v klasické verzi na přední nápravu. U hybridní verze už ale na všechny čtyři kola se samostatný motorem, který zvládá přenášet točivý moment na zadní kola.

Kdy budou na trhu?


Útok Citroënu C5 Aircross na SUV trh můžeme čekat v říjnu 2017, konkrétně v Číně . V Evropě se jeho příchod předpokládá v druhé polovině příštího roku. Ceny prozatím známy nejsou.
Všechny aktuality