Aktuality

13.02.2015

Na co také nezapomenout při servisu vozu?

Při pravidelných servisních prohlídkách řidiči nejčačtěji mění olej, doplňují kapaliny a kontrolují stav brzdových destiček či rozvodů. V dnešním článku si ukážeme, že existují i další důležité součásti automobilu, na které není radno zapomínat.

Vložka vzduchového filtru


Výkon motoru a spotřebu ovlivňuje vložka vzduchového filtru, která má tendenci se zanášet. Doporučujeme ji měnit každý rok společně s výměnou oleje. Investice do filtru není velká, činí maximálně několik set korun.

Pylový filtr


Pylové filtry ochraňují zdraví řidiče - zamezují průniku prachu, pylů a jiných nečistot do kabiny automobilu. Zejména pro alergiky je dobře fungující pylový filtr nezbytnou součástí výbavy vozu. Pravidelnou výměnou kabinového filtru chráníte topení, ventilační a klimatizační systém vozu. Doporučený interval výměny je kolem 20 tisíc km, hodně však záleží na lokalitě, kde se nejčastěji s vozem pohybujete. Cena pylového filtru se opět pohybuje v řádu stokorun.

Brzdová kapalina


Pro zajištění bezpečného provozu automobilu je třeba každé dva roky vyměnit brzdovou kapalinu. Té časem klesá bod varu, což pocítí řidiči v létě při vysokých teplotách, kdy auto nebrzdí tak dobře, jako v zimě. Balení brzdové kapaliny vychází v průměru na 300 Kč.

Brzdové kotouče


Při kontrole brzdové kapaliny se doporučujeme zaměřit i na kontrolu brzdových kotoučů. Pevný interval výměny brzdových komponentů neexistuje, záleží na konkrétním voze, kde se nejčastěji pohybuje. Jezdí-li po dálnicích, nebudou kotouče tak opotřebované, jako při jízdě ve městě. Stav kotoučů lze otestovat při rychlosti kolem 90 km/hod, kdy řidič začne intenzivně brzdit. Začne-li vibrovat pedál, volant či dokonce celé auto, s výměnou neotálejte. Při výměně se doporučujeme zaměřit i na stav brzdových destiček.

Pérování tlumičů


Nedobrý stav tlumičů pérování vede k špatné přilnavosti kol k vozovce a z toho vyplývající prodloužení brzdné dráhy. I přes nákladnější opravu se investice do bezpečnosti provozu automobilu několikanásobně vrátí.

Vyvážení kol


Při výměně kol svépomocí doporučujeme nechat v servisu překontrolovat vyvážení. Neodborné seřízení kol zhoršuje ovladatelnost a stabilitu vozu a zvyšuje nerovnoměrné opotřebování pneumatik.


Hledáte kvalitního partnera pro servis vašeho vozu? Vyzkoušejte služby našeho autoservisu.


Všechny aktuality