Aktuality

12.08.2015

Koupit nové nebo ojeté auto?

Plánujete nákup automobilu a nevíte si rady, zda pro vás bude výhodnější pořízení nového či raději zvolit ojetý vůz? V následujících odstavcích vás seznámíme s výhodami a nevýhodami obou variant.

Výhody nákupu nového vozu


Při nákupu nového automobilu vám odpadají starosti s výběrem. Máte jistotu, že vůz není havarovaný, odcizený a poškozený. Nemusíte se bát, že ihned po nákupu budete muset investovat do oprav a servisování. U nového auta nemusíte krom běžné údržby vozu (výměny provozních kapalin, garančních prohlídek) přijít do styku se servisním technikem. V případě, že se vyskytne nějaká porucha, máte ve většině případů opravu zdarma (v rámci záruční lhůty).
Nový vůz také voní novotou, můžete si užívat nepoškozený interiér a nepoškrábaný lak. S dočasnou zelenou značkou dáváte okolí na obdiv, že máte nový vůz. Nový vůz si můžete libovolně nakonfigurovat včetně obsahu motoru, barvy, vzhledu a výbavy interiéru.

Nevýhody nákupu nového vozu


Je pochopitelné, že si za nový vůz, oproti koupi ojetého, budete muset připlatit. Po najetí několika tisíc kilometrů totiž cena vozu okamžitě klesá. Spočítejte si, kolik v průměru za rok ujedete. Pokud najedete méně, než 20 000 kilometrů, zvažte nákup ojetého či předváděcího vozu.

Jak klesá hodnota nového vozu v čase?


1 rok staré auto – pokles o 27 % proti původní ceně
2 až 3 roky staré auto – pokles o 8 % každý rok proti původní ceně
do 10 let staré auto – pokles o 5 % každý rok proti původní ceně
auto starší 10 let – pokles o 4 % každý rok proti původní ceně

Citroën Berlingo

Výhody nákupu ojetého vozu


Při nákupu bazarového vozu si můžete dovolit nakoupit plně vybavený vůz za zlomek ceny. Zpravidla bývá také levnější havarijní pojištění.

Nevýhody nákupu ojetého vozu


Mezi největší nevýhody patří nulová záruka, obtížné zjištění skutečného stavu vozu, počtu najetých kilometrů a jeho původu. To do jisté míry řeší program Citroen Select, který zákazníkům přináší ojeté vozy se zárukou a garancí původu. Pro více informací navštivte sekci ojetých vozů. Mezi nevýhodu se řadí i nemožnost nakonfigurování výbavy - kupujete vůz, který si vybral majitel před vámi.

Existuje i třetí možnost


Pro ty, co chtějí mít neustále nové auto, bez starostí se servisováním, bychom doporučovali zvolit pronájem vozu v podobě operativního leasingu. Za cenu již od 5000 Kč můžete mít vůz bez starostí.

citroen ds4

Mohlo by vás dále zajímat:
- 10 omylů při nákupu ojetého auta
- Jak poznat auto se stočeným tachometrem?
- Jak poznat bourané auto
- Jak postupovat při nákupu automobilu
Všechny aktuality