Aktuality

21.09.2016

Kdy vyměnit letní pneumatiky za zimní?

Co říká zákon?


Nejprve je vhodné říci, co nám říká zákon. Ten určuje 2 podmínky, dle kterých musíme mít povinně přezuto na zimní pneumatiky.
A) Je mezi 1. listopadem a 31. březnem.
B) A zároveň se na pozemních komunikacích nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že na silnici během jízdy můžou tyto skutečnosti nastat.

Není tedy nezbytně nutné mít od začátku listopadu mít nasazené zimní pneumatiky. Stejně tak nemusíme mít zimní pneumatiky až do konce března. Pokud jste tak např. sváteční řidiči a vyjíždíte jen zřídka do města na nákup při pěkném počasí, nemusíte být pokutování.

Kdy je vhodná doba na výměnu zimních pneumatik?


Pneumatiky na zimu mají oproti těm letním měkčí směs a vyšší dezén. Důležitým aspektem je teplota, jelikož ta má vliv na jízdní vlastnosti (tedy jak pneumatiky přilne k silnici). Hranicí je teplota 7 °C. Při této a nižší teplotě je vhodnější obout zimní pneumatiky.
Není však na škodu, pokud přezujete na zimní pneumatiky i když je přes den o několik stupňů více. Pokud nehodláte najet alespoň tisíc kilometrů, pak ani při teplotě 10 °C neuděláte chybu s nasazenou zimní pneumatikou aniž by jste se museli bát, že se vám například sjedou nebo budou mít zásadně jiné jízdní vlastnosti.

Pokud se bojíte nadměrného sjíždění zimních pneumatik při vyšších teplotách, nemusíte mít strach. Přibližně do 12 °C je jedno, jaké pneumatiky máte nasazeny co se sjíždění dezénu týče. Chcete-li předejít frontám v pneucentrech a mít své auto připravené na zimu, zastavte se u nás a zjistíte, co nabízíme navíc v rámci pneuservisu.

Značka zimní výbava


značka zimní výbava
Tato značka nám určuje, že v období 1.11. až 31.3. musíme mít zimní pneumatiky na takto vyznačené komunikaci povinně bez ohledu na počasí. Značka “zimní výbava” se vyskytuje na těchto komunikacích.Pokutování?


Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do 2000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávnění zakázat řidiči další jízdu.

Nehoda v zimě na letních pneumatikách?


Ač na většině komunikacích nemusíte mít striktně obuté zimní pneumatiky, tak v případě autonehody se pojišťovna velmi zajímá, jaké přezutí na svém autu máte a jaké panovaly klimatické podmínky. Může se tak stát, pokud se prokáže, že letní pneumatiky napomohly nehodě, že se vám vyplacení pojistky může značně zkrátit či nebýt vyplacená vůbec.


Všechny aktuality