Aktuality

19.04.2017

Kdy přezout zimní pneumatiky za letní?

Nutí nás zákon k přezutí pneumatik ze zimních na letní? Pokud ano, odkdy a za jakých podmínek? A co dezény? Na tohle všechno si stručně odpovíme.

Výměna pneumatik

Co říká zákon?


Zákon 361/2000 Sb. určuje podmínky pro zimní pneumatiky, u kterých je nutnost přezutí buď od 1.11 do 31.3, nebo když to počasí samo o sobě vyžaduje. O letních tu ovšem nic nenajdete. Nikdo vás k nim tedy nenutí. Pokud tedy chcete ušetřit a dojíždět zimní pneumatiky v létě, klidně můžete.

Proč je to ovšem nebezpečné?


Zimní pneumatiky mají jiné složení. Pokud se zahřejí nad teploty, pro které jsou určeny (od -15 °C do 7 °C), výrazně se mění jejich vlastnosti, což znamená:

- Delší brzdní dráhu
- Menší stabilitu
- Horší přilnavost na mokré vozovce
- V konečném důsledku vyšší spotřebu paliva

Důležité je taky vědět, že i pojišťovny přihlížejí na pneumatiky. Pokud příčinnou dopravní nehody budou špatné pneumatiky, může dojít ke krácení pojistného plnění ze strany pojišťovny.

Letní pneumatiky jsou tedy skutečně dobrá volba.

Jaké typy a kdy přezouvat?


Obecně je na vás, v kterém období měnit. Doporučuje se ovšem tehdy, když se teploty dlouhodobě pohybují nad hranicí 7°C.

Co se týče samotných pneumatik, kromě toho, že musejí mít minimálně 1,6 mm hloubku dezénu, je určitě dobré si rozmyslet, do jakého typu investovat. Zvažte, jestli vybrat levné z Číny nebo celoroční, které ani v jednom období nemají takové vlastnosti, jaké by měli mít, a nebo si připlatit a mít stabilní a bezpeční jízdu za každých podmínek. Pokud by jste raději kvalitní pneuservis, jsme tady pro vás.

Pokud by jste chtěli přezouvat vlastnoručně, je třeba myslet na to, že potřebujete kromě pláště i ráfik, takže v tomhle ohledu vás to vyjde dráž než v pneuservisu.

Pokud by jste měli jakékoliv další dotazy, neváhejte nás kontaktovat.


Všechny aktuality