Aktuality

13.05.2016

Kdy je nejlepší čas obměnit staré auto za nové?

Každý majitel vozu si někdy položil otázku, zda již není čas nahradit jeho stávající vůz novým. Kdy je ta správná doba, aby zbytečně neprodělal a nezískal nízkou cenu? Na to si odpovíme v dnešním článku.

Na úvod rovnou rozstřílíme jeden z největších mýtů. S autem se nevyplatí jezdit do nekonečna! Proč? To prozradíme v nadcházejících odstavcích.

Základní chybou majitelů vozů je to, že si nejsou schopni spočítat celkové náklady na ujetý kilometr. Neuvědomují si přímou úměru: s rostoucím stářím vozu rostou servisní náklady a klesá zůstatková (prodejní) hodnota.

Kromě úspor za servis je nutné vzít v potaz i úsporu pohonných hmot. Nové auto má obvykle nižší spotřebu. Někteří by také měli zvážit, že nový vůz znamená větší prestiž a potěšení pro majitele.

Při uvažování o obměně vozu byste měli vzít v potaz spolehlivost vozu. U spolehlivých značek nemusíte kalkulovat s vysokými náklady na servis a máte jistotu, že je lépe prodáte. Zvyšuje se tak doba, kdy je pro vás ponechání si vozu ještě rentabilní.

Kdy se tedy vyplatí uvažovat o výměně?


Máte-li vůz financovaný pomocí operativního leasingu, doporučujeme obměnit vozidlo po skončení aktuální smlouvy. Získáte tím zcela nový vůz, který bude mít lepší výbavu a obvykle i nižší spotřebu.
Více v článku: Operativní leasing Citroën a jeho výhody, Proč využít operativní leasing?.

Jste-li vlastníkem vozu, doporučujeme pečlivě propočítat náklady na pořízení vozu, na palivo, servis, náhradní díly, pneumatiky i pojištění za určité období. Od těch následně odečtěte zůstatkovou hodnotu vozu. Výsledné číslo bude značit celkovou finanční náročnost v daném období. Pokud toto číslo vydělíte počtem najetých kilometrů získáte tím náklad na 1 km. Pokud náklady na kilometr budou mít vzrůstající tendenci, doporučujeme vůz obměnit za nový.


Dle našich zkušeností je ideální doba na obměnu vozu mezi 3-5 rokem (dle nájezdu).
Obdobným způsobem lze porovnávat náklady na kilometr u starého vozu s náklady u nových vozů.

Výpočty jsme jednoznačně prokázali, že provozovat vůz, co nejdéle je ekonomický nesmysl. Nejlépe vychází prodat vůz po dvou letech užívání. Přičteme-li k tomu, že krom úspory obvykle dostanete modernější a lépe vybavený vůz, není, co řešit.

U firemních vozů ještě poznamenáme výhodu odpisů a úspory na daních, viz náš článek Jak je to s odpisy auta ve firmě?.Pomůžeme vám!


Potřebujete s něčím poradit? Neváhejte se na nás obrátit! Zajistíme vám výkup starého vozu, postaráme se o financování a nabídneme vám nový vůz.


Všechny aktuality