Aktuality

03.11.2014

Jaké je ideální auto do města?

Ideální městské auto má své specifické nároky. Nejde ani tak o výkon či dojezd a různé jízdní slavnosti, ale především o spotřebu, pohodlí při městském provozu a snadné parkování.

Tip 1. Malý nebo velký vůz


Hledáte-li malý vůz, doporučujeme přečíst náš článek 3 tipy na ideální malé auto pro ženy. Nespornou výhodou malých aut je nízká spotřeba, snadné parkování i řízení v hustší silniční dopravě. Nevýhodou může být nižší bezpečnost a malý zavazadlový prostor pro nákupy či kočárek.
Nový Citroën C1

Kompromisem mezi velkým a malým může být kategorie středních vozů. V této sekci můžeme doporučit Nový Citroën C4 nebo Citroën C3 Picasso.

U velkých vozů zákazníci překvapivě stále častěji volí SUV. kde je hodně prostory pro nákupy i sezení, mají vyšší bezpečnost. Díky délce, která průměrně dosahuje pěti metrů se s SUV ne moc dobře parkuje. Větší rozměry se podepisují i na váze a vyšší spotřebě.

Citroën C4 Aircross

Tip 2. Parkovací senzory a asistenti


Parkovacích míst není ve městě nikdy dost. Situaci, kdy potřebujete rychle zaparkovat a navštívit doktora či přijít včas na pracovní schůzku zná každý. Objíždíte parkoviště a hledáte volné místo. Když se vám to nakonec podaří, zjistíte, že je příšerně malé a že se bojíte zaparkovat? Pro tyto situace se hodí mít ve svém automobilu zabudované parkovací senzory, které dokáží zvukově či na videu zobrazit blížící se překážku. Novější technologií je funkce parkovacího asistenta, která dokáže vůz zaparkovat sama. Podívejte se na video, jak se vůz sám zaparkuje.


Tip 3. Automatická převodovka


Neustálá práce se spojkou, brzdou i plynem. Časté stání na křižovatkách, popojížďky o několik metrů. I to je běžná jízda po města, tak proč si jízdu neulehčit? Je tu přeci u nás stále méně obvyklá automatická převodovka, díky které zjistíte, že jízda se dvěma pedály je úžasně pohodlná.

Tip 4. Klimatizace


V letním období se stává vůz bez klimatizace saunou. Je prokázáno, že ve městě je o několik stupňů tepleji, než na vesnici či v přírodě. Mohou za to vyhřáté chodníky promenád, široké silnice, prosklené kancelářské budovy i městský provoz. Cirkulaci vzduchu nepřidají ani pravidelné dopravní zácpy. Právě z těchto důvodů doporučujeme za standard výbavy městského vozu požadovat i klimatizaci, která výrazně zvýší komfort jízdy.

Tip 5. Provozní náklady


Kromě spotřeby do celkových nákladů zakalkulujte i provozní náklady jako například povinné a havarijní pojištění, náklady na parkování, na servis (opravy, zimní přezutí, apod.).

Tip 6. Do města raději benzín


Pokud budete jezdit krátké vzdálenosti, je pro vás ideálním řešením automobil s benzinovým motorem. Zejména v zimě se naftové motory při krátkých jízdách nestačí dostatečně ohřát a jejich provoz je tak neekonomický.


Všechny aktuality