Aktuality

17.07.2014

Jak zdarma ověřit původ vozu

Nákup nového vozidla nepřináší jen samá pozitiva, ale také značná rizika. Při pořízení ojetiny se u některých prodejců můžete setkat s nejasným původem vozu a s jistým rizikem soudních sporů.

Před nákupem ojetého vozu doporučujeme ověřit, zda vozidlo nefiguruje v evidenci Policie ČR jako kradené nebo i to, zda není registrováno v databázi leasingových společností.

Co je a kde získám kód VIN?


VIN je rodné číslo automobilu, podle kterého zjistíte značku, sérii a typ vozidla, datum i zemi výroby, typ motoru a jeho obsah, barvu karoserie a výbavu. Najdete je v malém či velké technickém průkazu a také přímo na několika místech přímo v automobilu (bývá vytištěn na štítku nebo vyražené přímo do karosérie vozu). Informace o voze lze zjistit na stránkách výrobce http://service.citroen.com nebo využít univerzální generátory http://vinformer.su/ident/vin/decode.php.

Vin ukázka datDejte si pozor na kradená vozidla


Nejjednodušším způsobem, jak si tyto informace ověřit je zadání VIN kódu na stránkách http://www.cardetect.cz/, kde vám na jedné stránce vyjedou informace z Policie ČŘ a Slovenské republiky a data z 24 leasingových společností. Alternativou může být placená služba http://www.zkontrolujsiauto.cz od společnosti Cebia. Ta za poplatek zobrazuje podrobnější informace nejen z českých, ale i zahraničních databází, informace o servisních úkonech či stavu tachometru při návštěvách originálního servisu apod.

Informace poskytne i servis


Zajímavé informace o stavu vašeho vozidla získáte i od značkového servisu, který má přístup k informacím o servisních úkonech a stavu tachometru.


Prohlížejte důkladně


Nesrovnalosti o skutečných hodnotách na tachometru můžete odhalit důkladnou prohlídkou interiéru. Pokud je volant ohmataný, pedály sešlapané, čalounění ošoupané, je pravděpodobné, že vůz má již něco za sebou.


Všechny aktuality