Aktuality

14.12.2015

Jak zabezpečit auto proti krádeži?

Dle statistik bylo za rok 2014 ukradeno celkově 8720 vozidel. Policii se daří každým rokem toto číslo snižovat, přesto počet ukradených vozů je stále alarmující. Proto jsme si pro vás připravili tento článek, v kterém jsme shrnuli jednotlivé bezpečnostní ochrany proti odcizení vozu, popsali jejich účinnost a upozornili na výhody a nevýhody jednotlivých řešení.

Pískování skel


Pomocí vyražení specifického kódů do všech skel u vozu můžete ochránit své auto proti odcizení. Zloděj je totiž bude muset vyměnit, což prodlouží dobu, kterou s vozem nemůže manipulovat a převážet. Výhodu pískování je, že získáte slevu na pojištění. Nevýhodou je snadné obejíti – většina vozů se krade na náhradní díly či do ciziny.


Zamykání řadící páky


Mechanické zabezpečení patří mezi bezpečné metody ochrany vozu, například od společnosti Construct. Zlodějům se velmi těžko systém překonává, zvláště když kradou vozidlo v noci. Pro obejití systému je nutné nechat vůz odtáhnout nebo přestřihnout lanka od převodovky a manuálně zařadit rychlost na první stupen (což znemožňuje delší jízdu). Mechanické zabezpečení také snižuje cenu pojistky.


Zamykání volantu


Pomocí páky na volant můžete uzamknout volant. Bohužel tento systém zabezpečení nefunguje a je velmi jednoduché jej obejít.

Zamykání pedálů


Skvěle doplňuje zamykání zařadící páky. Zamykání pedálů funguje jako trubka, v které jsou umístěny kleště, které sevřou brzdu a spojku, aby ji nebylo možné sešlápnout. Pokud by se lupičovi podařilo zařadit, díky absenci brzy bude auto neovladatelné. Pro zloděje je velmi obtížné toto zabezpečení rozřezat či jinak poškodit. Systém není vhodný pro majitele vozů s automatickou převodovkou.


Zamykání řídící tyče řízení


Novinka od Slovenských sousedů se montuje na tyč řízení. Jedná se o malý váleček se zámkem, který znemožňuje odcizení vozu. Jelikož váleček zamkne tyč, která vede od volantu směrem dolů k nápravě, je prakticky nemožné vůz ovládat. Zloděj nedokáže točit s volantem a nemá možnost mechanickým stažením zabezpečení překonat. Musel by buďto několik hodin zařízení demontovat nebo použít speciální odtahový vůz s pavoukem. Nevýhodou systému je menší rozšíření a možnosti montáže v ČR.


Imobilizér


Imobilizér funguje na bázi rozpojování obvodů, většinou víc než jednoho (obvykle jde například o tři různé okruhy). Pokud je použitý kvalitní imobilizér, který se odemyká kartou či čipem a je-li jeho poloha pro zloděje neznámá, má majitel vozu velkou pravděpodobnost, že vůz nebude zlodějem odcizen.

Autoalarm


Autoalarmy nejsou příliš účinné. Občané si zvykli, že je běžné, že autoalarmy ve většině případů spínají na plané poplachy způsobené zvířaty. Proto jim ani nevěnují výraznou pozornost. Pro zloděje také není problém autoalarm rychle zneškodnit – pomocí hluku jej rychle lokalizuje a mechanicky odpojí. Stejně účinné jsou i autoalarmy s GSM, které pachatelé dokáží zneškodnit pomocí rušiček signálů GSM, WiFi apod.

Satelitní vyhledávání


V automobilu je integrováno zařízení, které je schopné rozpoznat pohyb vozu a zaslat na váš telefon a operátorům zabezpečovacího systému informaci, kde se váš vůz nachází. Nevýhodou tohoto řešení je to, že se dá pomocí rušičky odstínit zasílání dat o poloze, které se posílá přes GSM modul. Na systému nepotěší také vyšší pořizovací cena a nutnost platby měsíčních poplatků za provoz.

Sherlog


Systém funguje na bázi zaměřování polohy vozu na speciálně vyvinutém rádiovém systému. Sherlog neustále vysílá jednoduchý signál, který je lehce zaměřitelný a prakticky jej není možné rušit. Přináší téměř 100% bezpečnost pro váš vůz. Připravit si však musíte poměrně vysokou částku za instalaci a pravidelný měsiční poplatek za monitoring vozu.


Tajný vypínač


Funguje na jednoduchém principu. Skrytý vypínač přeruší napětí v důležité části vozu, která neumožní pohyb vozu. Výhodou je nízká pořizovací ceny, nevýhodou riziko dodatečných problémů, které hrozí při zásahu do elektroniky vozu.


Všechny aktuality