Aktuality

13.04.2016

Jak vybrat vhodný olej do auta?

Sledování dostatečného množství oleje by mělo patřit k základním servisním úkolům každého majitele automobilu. V následujících odstavcích vám poradíme, dle čeho vybrat správný olej do vašeho motorového miláčka.

K přečtení také doporučujeme:


Nejčastější chyby při výměně oleje
Na co také nezapomenout při servisu vozu?

Každý automobil má v manuálu určené vhodné oleje dle výkonnostní třídy ACEA, API a viskozity SAE. Automobilky dávají na výběr z několika různých tříd SAE. Výkonnostní třída udává, zda je olej použitelný pro vznětové či benzinové motory, určuje interval výměny oleje a optimální stáří motoru. Při výběru byste měli pamatovat, že výkonností třída je nadřazena výrobci oleje.

Specifikace motorových olejů dle ACEA


A1 - A5 – zážehové motory
B1 - B5 – vznětové motory osobních a dodávkových automobilů
E1 a- E5 – vznětové motory těžkých nákladních automobilů

Specifikace motorových olejů dle API


SA - SM – zážehové motory (druhé písmeno značí jakost předepsaného oleje)
CA - CI-4 – vznětové motory (druhé písmeno značí jakost předepsaného oleje)

Při výběru se dále zaměřte na to, zda požadujete syntetický či minerální olej. Za plně syntetické jsou považovány oleje s označením 0W a 5W, za polosyntetické 10W, za čistě minerální 15W, 20 W. Číslo před W znamená startovatelnost motoru při nízkých teplotách. Oleje s nižším číslem (například 5W-40) budou vhodné do zimního provozu, protože lépe mažou při studeném provozu.
Druhé číslo za pomlčkou (-40) značí hustotu oleje za vysokých letních teplot. Čím vyšší toto číslo je, tím může (být pro správné mazání motoru) vyšší okolní teplota. Pro běžný provoz jsou v našich podmínkách dostačující třídy 40 a 50. Trendem posledních let je používání celoročních olejů (např. 5W-40).
Musíme také poznamenat, že při výběru oleje je důležité zohlednit typ, který byl doposud ve voze používán. Použitím příliš naředěného oleje by mohlo dojít k poškození automobilu.Běžný režim výměny


Při běžné údržbě doporučujeme nahrazovat náplň vždy olejem, který bude mít stejné parametry a vlastnosti. Nemusí se jednat o olej stejného výrobce, parametry je však nutné dodržet. Při výměně oleje nezapomeňte vyměnit i olejový filtr.

Dolévání oleje


Pro dolévání používejte olej stejné značky a viskozity. Předejte tím riziku promíchání přísad, které se přidávají do oleje a které by mohly způsobit problémy.

Co dělat při výměně jiného typu oleje?


Při výměně oleje nedoporučujeme přechod z horšího oleje na lepší. Hrozí totiž ucpání mazacích kanálků, což povede ke zničení motoru. Pokud byste chtěli přejít na lepší oleje, doporučujeme nejdříve aplikovat levný olej, splňující nové parametry, který po 100 km vypustíte a nahradíte novým. Do levného oleje se vám pěkně vypláchnout zbytky původního oleje a minimalizujete tak riziko poškození.Přísady do oleje


U dražších olejů se setkáváme s přísadami, které by měly pomáhat snižovat kouřivost a hlučnost motoru či pomáhat chránit agregát. Při výběru oleje to můžete zvážit a přihlédnout k tomu.

Co když neznám olej?


Při nákupu ojetého vozu se může stát, že neznáte typ oleje, který je aktuálně v motoru. Zkuste se podívat na štítek (z bohu dveří řidiče či v motorovém prostoru), který by měl typ i značku oleje prozradit. Pokud si nejste jistý, zda je v autě olej dle specifikace či kdy byl naposledy měněn, doporučujeme výměnu.

Pomůžeme vám!


Potřebujete pomoci s výměnou a výběrem oleje? Navštivte náš servis/a>.


Všechny aktuality