Aktuality

17.06.2016

Jak vybrat bezpečné auto?

Při výběru nového či ojetého vozu nakupující stále častěji řeší bezpečnost. Doby, kdy byly rodiny s dětmi schopné sednout do jakéhokoliv vraku jsou pryč. Jak správně vybrat bezpečné auto si ukážeme v následujících odstavcích.

Kdo posuzuje bezpečnost aut?


Největší renomé v oblasti bezpečnosti vozů si vydobyla spotřebitelská organizace Euro NCAP, která zajišťuje testy bezpečnosti pro spotřebitele a cenou zpětnou vazbu pro výrobce automobilů. Ze svých testů následně sestavuje žebříčky bezpečnosti. Každý vůz získá v testech bodové a hvězdičkové hodnocení.Jak a co se v testech hodnotí?


Testy NCAP jsou prováděny formou crashtestů na figurách došlých i dětí v autosedačkách, které sedí v autě, testuje se také bezpečnost pro chodce. Testy simulují boční a čelní náraz vozu se stromem či lampou veřejného osvětlení, což patří mezi nejčastější příčiny nehod.

V testu se posuzuje ochrana dospělých, ochrana dětí v autosedačkách, ochrana chodců a aktivní bezpečnost (v podobě omezovače rychlost, signalizace nezapnutých pásů).
Kompletní informace k testům naleznete na webu http://www.euroncap.com/en

Rozhoduje v bezpečnosti velikost vozu?


Z hlediska bezpečnosti nerozhoduje samotná velikost automobilu, ale záleží hlavně na konstrukci deformačních zón, pevnosti stavby a vybavenosti zadržnými systémy. Důkazem toho jsou testy bezpečnosti malých vozů, které se umísťují na prvních místech v žebříčcích bezpečnosti.

Velká auta jsou sice mohutnější, ale mají větší hmotnost, brzdnou dráhu a omezenou ovladatelnost v zatáčkách díky odstředivé síle.

Při hodnocení testů však musíte počítat s tím, že NCAP hodnotí bezpečnost vozů v kategorií s podobnou velikostí a hmotností. Neplatí tedy, že pětihvězdičkové malé auto bude o mnoho bezpečnější, než čtyřhvězdičkové SUV. Je logické, že při vzájemném střetu malého a velkého auta, bude mít to větší navrch.

Nedívejte se pouze na Euro NCAP


Výše zmíněné testy NCAP hodnotí pouze pasivní bezpečnost (ochranu posádky během nehody). Nezaměřují se však na předcházení nehodám jako například na asistenční systémy, stabilitu vozidla v zatáčkách, výhled z vozu, účinnost světlometů.

Potřebujete pomoci s výběrem bezpečného vozu?


Kontaktujte nás >>


Všechny aktuality