Aktuality

23.03.2015

Jak správně vybrat dodávku?

Pro převoz nadměrných předmětů, stěhování, pro soukromé účely a podnikání se používají užitkové vozy. Od osobních vozů se liší většími rozměry, uspořádáním a nosností (váha a rozměry materiálu), které lze převést. V dnešním textu se blíže podíváme, jaké existují druhy a dle čeho vybrat ideální dodávku.
 

Představujeme druhy dodávek


Většina níže představovaných dodávek je z kategorie do 3,4 tuny, u kterých postačí řidičský průkaz skupiny B. Dle rozměru a účelu převozu se dodávky řadí do následujících kategorií.

 

1. Pick-up


- oblíbená kombinace osobního automobilu s dodávkou. Přední část vozu je přižpůsobena pro řidiče a 1-2 spolucestující, zadní oddělená část pro náklad o velikosti europalety. Pro náklad materiálu se používají dveře umístěné v zadní části vozu či po boku. Kompaktní rozměry umožní snadné parkování, negativem je horší pohyb v zadní části vozu a nakládání - ve vozu se budete muset pohybovat v kleče.

2. Skříňové dodávky


- oblíbený typ dodávky používaný u spedičních firem. Opět obsahuje tři místa k sezení, výrazně větší část vozu je věnována nákladnímu prostoru, který pojme mezi 2 – 7 europalet zboží. K řízení vozu stále stačí řidičský průkaz skupiny B. V dodávce se můžete vzpřímeně pohybovat a snáze manipulovat se zbožím.
 

3. Plachtové dodávky


- vhodné pro přepravu objemnějšího zboží. Vyztužená konstrukce potažená plachtou umožňuje převoz neforemného zboží, které vylézá z konstrukce vozu. Do plachtových dodávek je možné naložit až 8 palet zboží.
 

4. Mikrobus


- vhodný pro přepravu až 8 osob včetně řidiče. Na rozdíl od minibusu si řidič vystačí s řidičským průkazem skupiny B.

 

Dle čeho vybírat dodávku


Mezi základní parametry, dle kterých doporučujeme vybírat dodávky patří:

  • Účel, k čemu hodláte dodávku využívat - zda k převozu zboží, materiálu či osob.

  • Hmotnost a rozměry převáženého nákladu

  • Cena za pořízení a následné servisní práce

  • Možnost financování – platba v hotovosti, finančním, operativním leasingem formou pronájmu

  • Typ motoru a palivo – je úzce spojeno s tím, kde bude vůz jezdit, zda na dlouhé trasy či rozvážky po městě.

  • Výbava – možnost otevření dveří až na 270 stupňů, elektronická okénka, klimatizace, odpružená sedadla, centrální zamykání, bezpečnostní prvky jako ABS, ESP, airbag, asistenční systémy ulehčující parkování.

  • Materiál střechy – u středně - vysokých střech bývá kov nahrazován laminátem. Výhodou je nižší hmotnost vozu a cena, nevýhodou je nižší pevnost a obtížnější montáž příčných nosníků nebo zahrádky.

  • Rozvor náprav - vzdálenost středu předního kola od středu zadního kola.

  • Zadní převis - vzdálenost od středu zadního kola ke konci zadního nárazníku.


 

Zobrazit nabídku užitkových vozů


Všechny aktuality