Aktuality

09.03.2016

Jak snížit spotřebu auta?

Ceny paliva jsou nyní na nejnižší úrovni za několik posledních let. Přesto výdaje na dopravu představují pro rodinný rozpočet nezanedbatelnou položku. V dnešním článku proto poradíme, jak se naučit jezdit úsporně a šetřit palivo.

Zbavte se nepotřebných věcí ve voze


Spotřebu vozu zásadně ovlivňuje hmotnost. Proto se doporučujeme podívat po voze a vyndat vše nepotřebné. Vozíte zde nepotřebné nářadí, vybavení na sport, které použijete jednou za týden či jiné zbytečnosti, které nezbytně nepotřebujete? Vyndejte je pryč.

Snižte odpor vzduchu


Na spotřebě se projeví i neodfouknuté pneumatiky, střešní nosiče, nadbytečné spojlery a další vybavení, které běžně v továrním nastavení nenajdete. Odstraněním můžete ušetřit až čtvrt litru na 100 km. Ušetříte i tím, že nebudete mít při jízdě otevřené okénka, které snižují aerodynamiku vozu. Na úsporu paliva má vliv i samotná čistota vozu.

Vypínejte motor


Dnešní moderní vozy jsou vybaveny systémem start/stop, který šetří palivo, když zrovna stojíte a nejedete. Pro majitele starších vozů máme jednoduchou radu. Pokud stojíte s autem déle, než minutu, vypněte motor manuálně.

Uzpůsobte styl jízdy


Agresivním stylem jízdy výrazně zvyšujete spotřebu paliva. Vidíte-li překážku, na semaforu červenou či začátek obce, sundejte nohu z plynu a nechte vůz zpomalit setrvačností. Dívejte se dál před sebe a více odhadujte provoz. Nehoňte se zbytečně velkou rychlostí do míst, kde předem víte, že budete muset brzdit a krokem popojíždět. Kromě úspory paliva ušetříte ekonomickou jízdou také vaše brzy či pneumatiky. Agresivní jízdu můžete potlačit volbou správné hudby, která nebude nabádat k rychlé jízdě.Kontrolujte rychlost


Na českých dálnicích kvůli pravidelným uzavírkám, nehodám a kolonám není prakticky možné držet stabilní rychlost 130 km/hod. Je pravděpodobné, že při dosáhnutí maximální povolené rychlosti budete brzy brzdit na nižší rychlost. Věřte, že i při konstantní rychlosti dojedete přibližně za stejnou dobu jako při rychlém předjíždění a pravidelným snižování rychlosti. Pokud máte ve voze tempomat, používejte jej.

Hlídejte otáčky


Snažte se zbytečně vůz nevytáčet do vysokých otáček. Držte se spodní hranice otáček, k tomu vám pomůže včasné řazení.


Klimatizujte s rozmyslem


Používání klimatizace zvyšuje spotřebu o litr paliva na sto kilometrů. Před zapnutím klimatizace doporučujeme vůz vyvětrat, následně zavřít okna a při ochlazování použít vnitřní cirkulaci vzduchu.

Hlídejte provozní kapaliny


Doporučujeme pravidelně kontrolovat hladinu všech olejů a kapali. Pamatujte, že po doplnění může spotřeba klesnout až o čtyři procenta.


Všechny aktuality