Aktuality

11.02.2016

Jak se dostat do zamrzlého auta?

Při obzvláště silných mrazech se může stát, že přijdete k vozu a nedaří se vám je otevřít. V následujících odstavcích vám poradíme, jak auto otevřít a nastartovat.

Rozmrazovač zámků


Nejčastější příčinou zamrznutí vozu je zámek. V případě, že je zamrznutý, doporučujeme použít rozmrazovač. Za cenu nižší, než jedno pivo získáte pomocníka, který na devadesát procent auto zpřístupní. Použití rozmrazovače je jednoduché, stačí pouze obsah lahvičky nalít do zámku, počkat několik minut, strčit klíček do zámku a pootočit s ním. Rozmrazovač zámků doporučujeme mít uschovaný mimo vůz, ideálně někde v bytě vedle klíčků do vozu. Pokud nemáte při ruce rozmrazovač, můžete lehce nahřát kovovou část klíčku zapalovačem a klíček strčit do zámku. Rozehřátý klíček by měl zmrzlý zámek uvolnit. V případě nouze lze použít i fén na vlasy, který dokáže také odrazit vaše auto.
U moderních vozů s centrálním zamykáním většinou problém se zamrzlým zámkem nenastává. Pokud vám nepůjde auto dálkově otevřít, překontrolujte, zda nemáte vybitou baterii v automobilu či v klíčku, s kterým otevíráte.Jak na těsnění u dveří?


Před zimou doporučujeme pryžové těsnění u dveří ošetřit přípravkem na glycerínové nebo teflonovo-silikonové bázi, který zabraní přimrznutí těsnění ke kovu. V případě, že dojde k zamrznutí, vyzkoušejte, zda jsou přimrzlé i ostatní dveře a to i včetně zavazadlového prostoru. Pokud by tomu tak bylo, budete muset počkat na oteplení, můžete zkusit použit fén a dveře zahřát či dveře hrubou silou odtrhnout, čímž však riskujete poškození těsnění.


Jak na okna?


Při rozmrazování zamrzlých oken se vyvarujte používání teplé vody. Ta by mohla způsobit prasknutí skel případně poškození laku karoserie. Pro odmražení skel používejte plastovou škrabku či speciální sprej na zamrzlá okna. Prevencí před námrazou je také speciální aluminiová folie, kterou zakryjete čelní sklo vozu případně celý vůz.


Co dále kontrolovat?


Před zimou i v jejím průběhu pravidelně kontrolujte stav chladiče i směsi do ostřikovačů. Zvláště pokud víte, že vám okruh s kapaliny zcela netěsní, doporučujeme kontrolu provádět, co nejčastěji. Kromě toho kontrolujte stav vaší baterie. Pokud máte starší baterii, nemusí již fungovat tak dobře jako nová a mohla by vás nechat na holičkách. Zjistíte-li, že váš vůz příliš dobře nestartuje, zkuste baterii dobít na maximu. Pamatujte na to, že i plně nabitá baterie ztrácí při mrazech kolem - 20°C až polovinu své kapacity.


TIP: Přečtěte si také článek 10 tipů na co nezapomenout u auta zkontrolovat před zimou či 10 tipů na zimní výbavu do auta nebo rovnou přijeďte do našeho autoservisu.


Asistenční služba


Krajním řešením zamrzlého vozu je vytočení linky některé z asistenčních služeb (například CITROËN ASSISTANCE). K nákupu nového vozu máte možnost získat asistenční službu zdarma. Bezplatně asistenční službu nabízí také vybrané pojišťovny. V ostatních případech budete muset za příjezd asistenční služby zaplatit asi 800 Kč. Se zamrzlým vozem by vám měl být nápomocen také zámečník.Všechny aktuality