Aktuality

21.05.2015

Jak poznat bourané auto

Situace v českých autobazarech není dobrá. Stočené kilometry, podvodné servisní knížky, maskování nabourání vozu. To jen některé z prohřešků, se kterými se u prodejců ojetin setkáváme. V následujících odstavcích poradíme, jak poznat nabourané auto.

1. Barva laku


Při pořizování automobilu se zaměřte na prohlédnutí vozu ze všech úhlů. Nezapomínejte ani na spodní stranu kapoty či různé skryté části (zádveří, blatníky, lišty apod.), které se většinou po nehodě nelakují nebo nejsou vyhotoveny precizně. Odlišná barva laku vám ihned napoví, že je něco v nepořádku. Pamatujte také na to, že poctivý prodejce vás na vše předem upozorní.

2. Sváry a lemy


Ne každý autoservis dokáže dokonale svařovat, většinou opravované sváry a lemy působí nepřesně (ve srovnání s originálními z výroby). Při kontrole se můžete zaměřit na spáru mezi kapotou a blatníkem na pravé a levé straně, která by měla být stejná. Ověřit dále můžete sváry pod těsněním bočních dveří v oblasti střechy a jejích sloupků.

3. Značení dílů


Podívejte se do motorového prostoru vozu. Při nárazu se obvykle poškodí chladič, plastové úchytky či jiné díly. Na většině dílů naleznete datum výroby, které porovnejte. Jednou z příčin výměny dílu může být právě autonehoda. Chcete-li mít úplnou jistotu, zda byl automobil nabourán, nechte provést u odborníka zkoušku pomocí měření tloušťky laku.

4. Airbagy


V místech, kde jsou umístěny airbagy, zkuste pomocí stlačení ověřit, zda jsou na svém místě. Pokud je prostor měkký, s velkou pravděpodobností byl airbag při nehodě vystřelen. Funkčnost můžete dále ověřit pomocí kontrolky na palubní desce, případně napojením na počítač.

5. Tmel ve dveřích či kapotě


Oblíbeným trikem při opravování vozu je použití tmelu. Ten poznáte přejetím prstu po laku - dle odlišné struktuře povrchu. Na karoserii budou mít zatmelená místa také jiný odstín.

Chcete-li mít při pořizování ojetého vozu úplnou jistotu, vyberte si vůz z nabídky programu Citroen select, který nabízí ověřené vozy se zárukou. Více o programu v naší sekci ojeté vozy.


Všechny aktuality