Aktuality

01.07.2015

Jak poznat auto se stočeným tachometrem?

Z posledních statistik vyplývá, že až 37% prodávaných ojetých aut má stočený tachometr. V následujících odstavcích si ukážeme, jak poznat auto se stočeným tachometrem.

Automobil se stočeným tachometrem poznáte dle opotřebení součástí vozu a technického stavu. Při kontrole se zaměřte na:


  • stav interiéru - míra opotřebení by měla odpovídat počtu ujetých kilometrů. Při zjištění hodně používaných či měněných prvků (pedálů, koberečků, hlavice řadící páky, bezpečnostních pásů, plastových prvků) zbystřete.

  • mechanické části vozu (spojka, katalyzátor, uchycení kol)

  • úpravy sedadel a jejich přečalounění či nadměrné prosezení

Tip: Nerozumíte-li dostatečně autům, nebojte si pro prohlídku přizvat kamaráda či odborníka, který vám pomůže a prověří vůz za vás.

Tip na video: Česká televize - Černé ovce

Mějte na paměti také to, že nesolidní prodejci u stočených vozů o několik set km hodně opotřebené díly mění či je pomocí kvalitní kosmetiky renovují. Po těchto zásazích je obtížné poznat skutečný stav vozu. Před návštěvou autobazaru se na něj doporučujeme optat u známých nebo vyhledat reference na internetu. Nepoctivci budou mít jistě spoustu záporných hodnocení. V našem autobazaru nabízíme pouze vozy s garancí původu a zárukou kvality dle standardu Citroen Select.

tachometr

Vodítkem při posouzení skutečného stavu vozu jsou například gumové plochy pedálů brzdy, spojky. Pokud jsou hodně zbroušené, je pravděpodobné, že má vůz najeto minimálně 150 000 km. Obdobně je to také u volantu či řadící páky – velké opotřebení, ohmatání, setřené číslice značí nájezd 200 tisíc km. Podívejte se na místo, kde potahy vozu přichází do kontaktu se sedadlem řidiče. U některých vozidel prozradí počet ujetých km i přepínače blinkrů, světel či plasty u madel. Při projížďce vozu se věnujte opotřebení předních a zadních ložisek a poloosám. Stáří prozradí i kryt rozvodů řemene (předepsaný interval výměny je cca 120-160 tis. km).

Pozor si dejte také na nápadně zachovaný lak, který může značit, že vůz pochází od taxislužby a byl oblepen ochrannou folii. Takovýto vůz poznáte podle vnitřního opotřebení či pozůstatku montáže speciálních přístrojů pro taxi.

Přečtěte si také:
- 10 omylů při nákupu ojetého auta
- Jak poznat bourané auto
- Jak postupovat při nákupu automobilu


Všechny aktuality