Aktuality

13.07.2016

Jak pečovat o klimatizaci v autě?

Parné léto zvyšuje četnost používání klimatizace. S tím se mohou projevit různé neduhy zanedbané péče o klimatizační jednotku vozu. V následujících odstavcích vám předáme praktické tipy, jak pečovat o klimatizaci vašeho vozu.


Proč je důležitá péče o klimatizaci?


Zanedbání péče o klimatizaci může vést v extrémních případech k vážnému poškození vozu. Častěji se setkává s nedostatečnou desinfekcí (zvýšeným výskyt plísní, bakterií a zápachu), která ovlivňuji zdraví převážených osob. Našim zákazníkům proto doporučujeme si nechat dvakrát do roka klimatizaci zkontrolovat a vyčistit.

Tip: nyní můžete využít speciální akci servisu klimatizace.


Jak poznat, že klimatizace nefunguje správně?


- pomalé odmlžování (zkontrolujte pylový filtr)
- příliš pomalé chlazení (zkontrolujte únik chladicí kapaliny)
- klimatizace je hlučná (zkontrolujte řemen kompresoru)
- klimatizace nedostatečně distribuuje chladný vzduch (zkontrolujte ventilátor)
- ve voze kašlete, cítíte podráždění, pálení v krku, pálení oči, alergické reakce (proveďte desinfekci)

Klimatizace vozu1. Prověřte stav kabinového filtru


Prvním krokem při péči o klimatizaci by měla být kontrola stavu kabinového filtru. Ten brání ve vniknutí nečistot z venku dovnitř kabiny vozu. Zanesený filtr poskytuje menší ochranu, než nový. Údržba kabinového filtru je jednoduchá – znehodnocený filtr se vymění za nový.

2. Zkontrolujte průduchy a výparníky


Největším původcem mikroorganismů ve vzduchu automobilu jsou výparníky, v kterých se ochlazuje vzduch a kondenzuje voda. Znečistěný výparník poznáte dle snížené účinnosti klimatizace a dle zvýšeného zápachu uvnitř vozu.

3. Jak na čistění?


Čistění klimatizace můžete provést svépomocí nebo v servisu. Níže si popíšeme obě možnosti.

Klimatizace vozu


Čistění klimatizace svépomocí


Nejlevnější způsobem čistění je pomocí spreje s hadičkou, který stříknete do vzduchového sání a necháte asi hodinu působit. Sprej vás vyjde od 100 do 400 Kč. O něco dražší jsou spreje, které se nechávají mezi sedadly. Pro aplikaci spreje je nutné mít spuštěný motor s vnitřní recirkulací vzduchu, vložit sprej na podlahu pod zadní sedadla, stisknout vršek spreje a nechat cca 15 minut působit. Tento způsob vyjde na asi 600 Kč. Po použití obou sprejů se doporučuje nechat auto vyvětrat.
Nevýhodou sprejů je menší kvalita čistění. Spreje se nikdy nedostanou do všech částí vozů, čištění není tak precizní jako v servisu. Spreje mohou také způsobit alergické reakce.

Čištění klimatizace v servisu


Čistění v servisu je o něco dražší, za to však výrazně kvalitnější. Servisy používají ultrazvukové přístroje ve spojení se speciálním roztokem, který vyčistí každou skupinku.
Při čistění vám navíc servis dokáže zkontrolovat těsnost klimatizačního systému, doplnit chladivo do klimatizace, olej do kompresoru, odsají starou náplň chladiva a vymění kabinový filtr. Máte tak stoprocentní jistotu, že klimatizace je v pořádku a plně funkční.

Prevence je základ správné péče


Chcete-li, aby vám klimatizace fungovala bez poruchy, doporučujeme minimálně jednou za 14 dní klimatizaci zapnout (a to i v zimě). Promažete tím těsnící prvky kompresoru klimatizace a minimalizujete riziko poruchy.
Kromě toho doporučujeme klimatizaci vypínat před vypnutím motoru. Osuší se výparník a minimalizuje se riziko vzniku bakterií.

6 tipů na kontrolu klimatizace v bodech


- vyměňte pylový filtr každých 15 000 km nebo alespoň jednou ročně
- nechte provést celkovou kontrolu klimatizace minimálně každé 2 roky.
- nechte vyměnit vysoušeč každé 4 roky (nebo po ujetí 60 000 až 80 000 km)
- nechte doplnit olej v kompresoru před ujetím 100 000 km
- doporučujeme provádět pravidelnou dezinfekci interiéru, abyste účinně odstranili mikroby a nepříjemné pachy
- nechte si zkontrolovat řemen a elektromagnet kompresoru, pylový filtr, tlak chladiva, teplotu před větracími otvory, čtení paměti řídicí jednotky


Nechte to na nás!Objednat servis>>


Všechny aktuality