Aktuality

11.11.2015

Jak na výměnu chladící kapaliny?

Kromě pravidelného doplňování benzínu či nafty a hlídání hladiny oleje v motoru, je možné doma s trochou šikovnosti obstarat i výměnu chladící kapaliny. Jak na to si ukážeme v následujících odstavcích.

K čemu slouží chladící kapalina?


Její úkolem je ochlazovat motor a zabraňovat korozi v chladícím systému a chladiči. Ideální množství kapaliny poznáte dle rysky v nádrži, která ukazuje maximální a minimální hranici. Chladící kapalina má obvykle červenou, mordou či modrozelenou barvu. Tu je nutné dodržovat při každém následném doplnění. Jakou barvu máte použít se dozvíte také ze servisní knížky nebo přímo dle popisu na nádobě.

Správný poměr chladící kapaliny


Chladící kapalina se ředí destilovanou vodou. V Česku je ideální poměr mezi mínus 20-30 stupni. Správná koncentrace je nezbytná z důvodů mrazuvzdornosti. V každém dobré servisu vám rádi poměr vody a kapaliny rádi přeměří.

Chladící kapalina uniká


Musíte-li často dolívat chladící kapalinu, doporučujeme zajet do servisu, který vám pomocí manometru prověří tlak v okruhu. V případě zjištění netěsnosti servisní technici chladící systém opraví.

Jak často měnit chladící kapalinu?


Interval výměny chladící kapaliny je stanoven na dva roky. Výměna není nikterak složitá, jen je třeba počítat s ekologickou likvidací staré kapaliny a odvzdušněním chladicího systému vozu.


Postup výměny chladící kapaliny


Před samotnou výměnou nechte vůz a chladící kapalinu vychladnout, abyste eliminovali riziko popálení. Začněme tím, že opatrně otočíme víčkem v nádrži a upustíme přetlak v systému. Následně si připravíme nádobu s objemem minimálně 10 litrů, do které otevřením spodního ventilu chladícího systému vypustíme kapalinu. Jakmile kapalina vyteče, odpojíme snímač teploty chladící kapaliny, který se zároveň používá jako odvzdušovací ventil. Vše důkladně propláchneme od případných nečistot a zbytků oleje.

Poté můžeme uzavřít spodní vypouštěcí ventil, připojit teplotní snímač a nalít novou náplň. Po naplnění je nutné opět vyjmout snímač teploty a systém odvzdušnit. Následně můžete uzavřít nádobu kapaliny, projeďte se s vozem minimálně 5 kilometrů a zkontrolujte množství chladící kapaliny.
Připadá vám výměna chladící kapaliny složitá? Nic se nedělejte. Navštivte náš servis a my vám výměnu provedeme za vás.

Objednat se na servis >>


Všechny aktuality