Aktuality

16.09.2015

Jak často měnit rozvody u auta?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď, při výměně rozvodů postupujte dle doporučení výrobce a servisního technika. Pozdní výměna znamená velké investice do následné opravy.

Co hrozí?


Nepohlídáte-li si výměnu rozvodového řemene, hrozí v nejhorším případě totální destrukce motoru. Při prasknutí či přeskočení se střetávají ventily s písty a dochází k ohnutí ventilů (lepší varianta) nebo ke zlomení váčkové hřídele, poškození bloku motoru,ohnutí klikové hřídele či ojnice (výrazně dražší poškození). Následná oprava se může vyšplhat až na desítky tisíc korun.

Jak rozvody fungují?


Rozvodový mechanismus spojuje a koordinuje otáčení váčkové a klikové hřídele, která řídí ventily motoru. Kromě toho mohou rozvody řídit vodní či u naftových motorů vstřikovací čerpadlo.
Rozvodový řemen je vyroben z gumové textilie. U některých vozů se místo gumy používají řetězy. Součástí rozvodů bývají i vodící a napínací kladky, které jsou více náchylné na poruchu, než samotný řemen.Jak dojde k poškození rozvodů?


Rozvody jsou náchylné na tekutiny jako je například nafta či olej. Kromě toho dochází k poškození v důsledku zničení vnějšího příslušenství motoru.Kdy měnit rozvody?


Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Každá automobilka stanovuje jiné intervaly výměny, které se dozvíte v servisní knížce vozu.
Kromě samotných rozvodů je ke zvážení technika výměna vodního čerpadla či kladek. Pamatujte na to, že ušetřená koruna dnes, se může v budoucnu draze prodražit.
Na závěr uvádíme příklady výměny rozvodů u několika vozů značky Citroen:
Citroen C3- 120 000 km nebo po 10 letech
Citroen C5 - 115 000 km
Xsara Coupé - 80 000km

Potřebujete-li pomoct s výměnou rozvodů či zkontrolovat jejích stav? Neváhejte se na nás obrátit.

Zjistit více informací>>


Všechny aktuality