Aktuality

01.11.2016

Jak často měnit olej?

Víte, kdy je vhodné měnit motorový olej u vašeho auta? Nechcete zbytečně utrácet za výměnu olejů či filtrů, pokud to není třeba? A co aditiva do olejů? Jak poznat, že autoservis skutečně provedl výměnu oleje?

Po jaké době měnit motorový olej?


Poslední dobou se setkáváme s tvrzeními, že není třeba navštěvovat autoservisy kvůli pravidelné údržbě, jako tomu bylo před několika roky. Často výrobci pod nátlakem pohodlnosti zákazníků předpisují delší životnost morových olejů. Přitom prodlužování výměny oleje zkrátí životnost motoru. Obecně platí - měňte motorový olej častěji, než udávají výrobci!

Výrobci udávají okolo 20 - 25 tis. na výměnu motorového oleje, avšak odborníci doporučují tuto lhůtu zkrátit až na polovinu. Tedy mezi 10 - 15 tis. najetých kilometrů. Nebo lze také uplatnit pravidlo měnit olej alespoň 1x ročně. Pokud váš roční nájezd je minimální (okolo 5 tis.km), pak můžete dobu prodloužit.

Vyplatí se přidávat aditiva?


Ne. Motorové oleje sami o sobě musí splňovat přísná kritéria. Další aditiva mohou velmi lehce narušit vyváženost vlastnosti oleje a tím jeho funkci. Aditiva do motorových olejů mohou mít spíše opačný negativní účinek.

Třeba vám pomůže i naše další články:
-->> Jak vybrat vhodný olej do auta?
-->> Jak často měnit rozvody u auta?

Provedl servis výměnu oleje?


Pokud jste prováděli někdy odpouštění oleje, pak víte, že barva oleje byla černá. Pokud servis provedl výměnu oleje a nechal vytéct opravdu veškerý olej, pak by barva na měrce oleje měla být spíše průhledná do žluta, nikoliv jasně černá. Důležité je, aby servis odpustil veškerý starý olej, aby se starý olej co nejméně smíchal s tím novým.
Co je také velmi důležité - nechat si vyměnit olejový filtr a to alespoň 1x ročně! Tuto výměnu by měl absolvovat každý bez rozdílů na roční nájezd kilometrů. Pokud je filtr ucpaný a zatuhlý, pak při nezahřátém motoru nedochází k propustnosti oleje a motor pracuje takzvaně na prázdno.

Chcete-li se svěřit do rukou odborníků, nechte servis svého miláčka na nás. Stačí nás kontaktovat.

motorový olej


Všechny aktuality