Aktuality

21.08.2017

Francouzští prezidenti jsou většinou věrní Citroënu

Když si letos Francouzi zvolili za svého prezidenta Emmanuela Macrona, Citroën u toho nemohl chybět. Je již skoro tradicí od Charlese de Gaulla, že prezident Francie jezdí v Citroënu.


De Gaulle přežil pokus o atentát jen díky svému autu


22. srpna v roce 1962 přežil francouzský prezident skoro jistou smrt jen díky svému autu přezdívaném Bohyně - Citroën DS 19. Teroristi ze skupiny OAS spáchali neúspěšný atentát na prezidenta a jeho ženu, protože ho vinili z odevzdání francouzského Alžírska do rukou alžírských nacionalistů. Při atentátu bohužel zemřeli bodyguardi, kteří jeli na motorkách. 12 útočníků vystřelilo na 140 kulek na auto, kterému prorazily všechny 4 pneumatiky. I tak se řidič, i přes smyk na předním kole, podařilo ujet do bezpečí. Život všem třem lidem v autě pravděpodobně zachránil skvělý systém odpružení Citroënu.


Citroën DS 19 a Charles de Gaulle

Zdroj: Pinterest

Citroën DS 21 patřil Alainu Poherovi


Alain Poher byl francouzským prezidentem dvakrát. Pouze ale na několik měsíců a to spíše jako dočasný prezident republiky a Senátu. Na veřejnosti se při prvním období i v tom druhém vždy objevil v modelu Citroënu DS 21.Citroën SM předělaný na limuzínu vozíval prezidenta Georgese Pompidou


Výkonné auto mu bylo během mandátu vyčítáno. V tom období totiž přišla ropná krize a on si na svém autě zakládal. Citroën se také potýkal s finančními problémy. Ale nejen tím, že si model automobilky vybral přímo prezident, tyto problémy ustála.


Citroën SM a prezident G. Pompidou


Jacques Chirac vládl 2 prezidentská období a měl také 2 Citroëny


Při nástupu na prezidentské křeslo jezdil prezident J. Chirac v Citroën CX Prestige, to se ale již v jeho druhém vládnoucím období nevyrábělo. Proto přesedlal v roce 1994 na Citroën C6.


Jacques Chirac a jeho Citroën CX

Francois Hollande měl již hybridní Citroën


Ekologický přístup v automobilovém průmyslu podpořil i francouzský prezident. Jeho osobním autem se stal Citroën DS 5. Tento luxusní automobil s hybridním motorem ho doprovázel na všech cestách po Evropě.


Citroën DS 5 s hybridním motorem

Současný prezident E. Macron má naftový DS 7 Crossback


Chvíli trvalo, než byl tento nový model Citroënu předělaný pro prezidenta Francie. Ve střeše se totiž musel vytvořit otvor, aby se prezident mohl ukazovat lidem a mávat na ně během přehlídek. Ve Francii je znát jistá averze vůči dieselovým motorům, kterou potvrzuje i výběr současné hlavy Francie.


Sami se podívejte, jak luxusní model DS 7 Crossback francouzské společnosti vypadá.Všechny aktuality