Aktuality

11.03.2016

DPH si odečtete i u ojetin

Od roku 2009 platí novela zákona, která umožňuje podnikatelům si odečíst DPH i u ojetých vozů. Pojďme se podívat, co musí podnikatel pro odečet splnit.

A) Nákup z autobazaru


Pokud je kupující a prodávající plátce DPH, což většina autobazarů je, je možné si při nákupu podat nárok na odpočet DPH. Toto je nejednodušší možná situace a nenastává zde žádný problém.
Nárok na odpočet DPH vzniká i u vozů dovezených ze zahraničí.

B) Nákup z autobazaru při zprostředkovávání prodeje


U vozů pocházejících od soukromníků má prodejce možnost dodanit. Toho využívají autobazary, které působí jako zprostředkovatelé prodeje od soukromníků (nebo komisní prodejci). Pokud majitel vozu při původním nákupu neuplatňoval odpočet, je vůz osvobozen od daně a prodává se bez DPH. Při následném prodeji tedy nevzniká kupujícímu nárok na odpočet DPH.
Autobazar si má možnost vůz dodanit a pak se můžou na voze objevovat dvojí ceny. Jedny pro soukromé osoby a druhé pro podnikatele odečítající DPH.
V tomto případě to funguje tak, že autobazar vykoupí vůz od soukromníka a chce jej prodat podnikateli. Autobazar musí tedy k vykoupené ceně vozu přičíst DPH a svou marži. Podnikatel si následně odečte DPH, běžný zákazník platí cenu bez DPH.

foto

Nevíte si rady s nákupem


Navštivte náš autosalon s nabídkou ojetých vozů se zárukou Citroen Select. Naši prodejci vám zodpoví všechny vaše otázky a pomohou vám s nákupem.


Všechny aktuality