Aktuality

10.09.2015

Co obnáší dovoz auta z Německa?

Přemýšlíte o nákupu ojetého vozu z Německa a váháte, zda to zvládnete? V následujících odstavcích vám přinášíme konkrétní tipy k nákupu ojetiny ze zahraničí.

1. Vytipování vozu


Přes internetové servery si najděte požadovanou značku a typ vozu. Využít můžete některý z velkých inzertních serverů nebo přímo webů zdejších autobazarů. Před tím než vyrazíte, se pokuste prodejci zavolat či zaslat e-mail a zjistit všechny potřebné informace. Zeptejte se na technický stav vozu, poruchy, co bude třeba v dohledné době vyměnit, nechte si naskenovat servisní knížku. Získejte co nejvíce informací o voze a následně se pokuste prověřit původ. Jak na to jsme psali v článku Jak zdarma ověřit původ vozu.

Doporučujeme si také přečíst:
10 omylů při nákupu ojetého auta
Jak postupovat při nákupu automobilu

2. Podmínky dovozu


V současnosti neplatí v EU žádné omezení na stáří vozu. Pozor si dejte na to, aby byl vůz typově schválen - tedy měl globální homologaci typu ES případně schválení technické způsobilosti vozidla v členských státech EU. Homologaci zjistíte na výrobním štítku poblíž motorové části. Bývá uvedena ve tvaru e..*../..*..../.." (např.: e11*96/76*0073*01). Pokud nechcete vůz přivést pomocí odtahové služby či na kamionu, je nutné, aby vůz měl platnou technickou kontrolu TÜV.


3. Prohlídka vozu


Pokud jste rozhodnutí, že vyrazíte na nákup do Německa, vyberte si více modelů na testování. Může se stát, že na voze zjistíte vady bránící koupi. Pokud automobilům neholdujete, vezměte si s sebou známého, který vám s nákupem poradí a prohlédne vůz za vás.
Tip: Víte, jak poznat auto se stočeným tachometrem? . Nezapomeňte si také prověřit návrh uzavírané smlouvy a další údaje o majiteli (zda na sebe nemá vázanou exekuci atd.).


4. Návštěva úřadu v Německu


Po koupi vozu je třeba navštívit Zulassungstelle – evidenční úřad. Ten bývá v každém větším městě, jejich seznam společně s otevírací dobou si ověřte na internetu. Na úřadě si sjednejte mezinárodní pojištění (za cca 70 -150 EURO). S pojištěním a příslušnými doklady od vozidla si následně zajděte k úředníkovi, který vám vystaví červenou mezinárodní registrační značku (za cca 60 EUR). Tuto značku upevněte na vůz. Úředník následně vše překontroluje a vydá vám exportní technický průkaz a samolepku na RZ.


5. Návštěva STK v Česku


Po příjezdu do ČR si zajeďte na kontrolu emisí a na dovozovou a evidenční kontrolu. Úředníci vám vystaví protokol, který odnesete na obecní úřad s rozšířenou působností, kde podáte žádost o přihlášení vozidla do provozu. Úřadu musíte předložit technický průkaz, doklad o STK, souhlas vlastníka se zaregistrováním vozidla na jiného provozovatele, doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a protokol o evidenční kontrole vozidla. Nezapomeňte navštívit českou pojišťovnu a sjednat si povinné ručení.


6. Získání české registrační známky


Úředníci mají následně čtyři týdny na to, aby vám udělili české registrační značky. Následně je nutná opětovná návštěva pojišťovny, kde vám pracovníci doplní čísla nových registračních značek do smlouvy.


7. Platba DPH za přivezený vůz


Kupujte-li vůz od soukromé osoby, DPH neplatíte. Při nákupu od podnikatele je nutné zaplatit DPH v zemi, odkud vůz nakupujete (v Česku již DPH neplatíte).


8. Nechte to na nás


Tip: připadá vám nákup auta ze zahraničí složitý. Nechte to na nás. Prohlédněte si nabídku Citroen Select a vyberte si z prověřených vozů se zárukou. Vozy pochází z výkupu od prvcích majitelů ze zahraničí a z Česka. Získáte tak ojetý vůz za dobrou cenu s podmínkami jako při nákupu nového (ověřený původ, garance, záruka).


Všechny aktuality