Aktuality

11.02.2016

Co je to VIN kód?

VIN je zkratka označující identifikační číslo vozidla. Jedná se o mezinárodně používaný identifikátor, které nejčastěji naleznete na motoru, karoserii, lemu předního okna a na dalším místech, které nejsou záměrně známé - jsou těžko dostupné, aby nemohlo dojít k jejich přeražení a pozměnění. VIN se využívá k zjištění, zda vozidlo není kradené, není na něj využíván leasing či na ověření informací o výbavě a stavu vozidla.Kde naleznete VIN kód?


- v malém i velkém technickém průkazu
- pod čelním sklem
- na dělící příčce motorového prostoru
- na horním lemu podběhu motoru
- na držáku pravé přední pružící a tlumící jednotky
- na podlaze spolujezdce, pravé zadní straně zavazadlového prostoru a na dalších několika místech


Význam čísel VIN kódu


VIN tvoří 17 čísel a písmen, které obsahují kód výrobce, popisný kód vozidla a jedinečné číslo. Pod prvním znakem najdete určení regionu, pod druhým pak označení státu, ve kterém bylo vozidlo vyrobeno. Evropa bývá značena písmeny S–Z a další země pak:
SA–SM = Spojené království
SN–ST, W = Německo
SU–SZ = Polsko
TA–TH = Švýcarsko
TJ–TP = Česko
TR–TV = Maďarsko
VA–VE = Rakousko
VF–VR = Francie
VS–VW = Španělsko
VX–V2 = Jugoslávie
XS–XW = Sovětský svaz
X3–X0 = Rusko
YA–YE = Belgie
UH–UM = Dánsko
YF–YK = Finsko
YS–YW = Švédsko
ZA–ZR = Itálie

Příklad VIN kodu: VF73AAHXMDJ861834


vin kod


Tip:Přečtěte si Jak zdarma ověřit původ vozu, v kterém přinášíme zajímavé tipy, jak pomocí online nástrojů zdarma zjistit užitečné informace o voze.V popisném kódu vozidla (znaky 4–9) naleznete konkrétní označení vozidla. Ve výrobních číslech (znaky 10-17) naleznete jednoznačnou identifikaci konkrétního automobilu. Pod znakem 10 se obvykle nachází rok výroby. 11. znak označuje konkrétní závod, v kterém byl vůz vyroben. Poslední znaky se týkají výbavy vozidla.


Všechny aktuality