Aktuality

19.07.2016

Co dělat při nehodě v zahraničí

Léto je ve znamení vzdálenějších cest, mnohdy i do zahraničí. Nechceme to přivolávat, ale může se stát, že havarujete. V článku vám poradíme, jak postupovat při nehodě v zahraničí.

Co dělat před cestou?


Věděli jste, že i v zahraničí platí havarijní a povinné pojištění? Pokud nemáte uzavřené havarijní pojištění, můžete si je sjednat krátkodobě po dobu dovolené. Uvidíte, že se to vyplatí. Budete klidnější a pojede se vám s lehčí nohou.
Pokud vlastníte starší auto, doporučujeme si jej nechat před cestou zkontrolovat v autorizovaném servisu.
Zjistěte si také pravidla silničního provozu včetně omezení rychlosti a konzumování alkoholu.

 autonehodaStala se nehoda, jaký je postup?


Ihned po nehodě zastavte, zabezpečte místo nehody (výstražná světla, výstražný trojúhelník) a oblečte se do reflexní vesty. Zkontrolujte, zda není nikdo zraněný, pokud ano, zavolejte první pomoc. Ve většině zemí si vystačí s mezinárodním tísňovým číslem 112.

Mám zavolat policii?


Nutnost volání policie je vždy podřízena právním předpisům země, ve které došlo k nehodě. Nejste-li si jistí, zda policii přivolat, raději ji zavolejte, tím nic nezkazíte.

Rozhodnete-li se, že policii zavoláte, pamatujte na to, že jako cizinec máte právo na tlumočníka, máte právo psát a mluvit česky. Policejní protokol podepište jen tehdy, když s ním plně souhlasíte a rozumíte.

Nezapomeňme si poznačit SPZ, VIN kód, model a značku havarovaných vozidel včetně identifikačních údajů řidičů (jméno, příjmení, bydliště, údaje o pojištění vozidel. Hodit se vám budou jména a bydliště případných svědků. Nehodu si nafoťte, ať máte vlastní důkazní materiál. Doporučujeme nafotit minimálně místo nehody, postavení všech účastníků po nehodě a rozsah poškození.

Pokud budete obstarávat nehodu bez policie, nezapomeňte vyplnit euro protokol. Do protokolu uveďte všechny údaje, které jsou nutné pro řádné zdokumentování nehody.
Opět si vše důkladně přečtěte, abyste měli 100% jistotu, že všemu rozumíte a souhlasíte s tím.
Pokud nesouhlasíte či nerozumíte, doporučujeme sepsat vlastní verzi popisu nehody v české jazyce. Nezapomeňte si od účastníků nechat podepsat vyplněné dokumenty ve všech vyhotoveních.

Vozidlo je po nehodě nepojízdné


Pokud je vaše vozidlo nepojízdné, zavolejte asistenční službu pojišťovny, která vás navede, jak postupovat. Jako viník nehody máte nárok na asistenci od pojišťovny vašeho povinného ručení. Číslo na linku naleznete na zelené kartě. Asistenční služby vám obvykle poskytne překladatele, odtah vozidla, oprava vozidla na místě, uskladnění vozidla, právní pomoc a dopravu do vlasti či nocleh.


Nevíte si rady? Volejte


Dostanete-li se do problémů, s kterými se nevíte rady, volejte na asistenční službu či na českou ambasádu v dané zemi. Ceny za volání v Evropě se tento rok opět snižovaly, nyní jsou na podobné úrovni jako v Česku. Pamatujte, že jedním telefonátem můžete ušetřit tisíce.


Všechny aktuality