Aktuality

19.08.2016

Co dělat při natankování špatného paliva?

Místo benzínu jste omylem natankovali naftu? Je jedno jestli za to může stres v práci či chvilková nepozornost. Špatné natankování má své řešení a my vám je prozradíme.

Dle našich zkušeností a tvrzení kolegů z oboru je zcela běžné, že se se jednou za čas podaří natankovat benzín místo nafty. Důvodů může být několik – přechod na nový vůz, neznalost automobilu či prostě chvilkový zkrat.
Naftu do benzinu se podaří natankovat málokdy, jelikož dieselová pistole je větší a prakticky ji do benzinového hrdla není možné dostat.

Co způsobuje nafta v benzinu?


Benzinový motor naftu v motoru nespálí, čímž dojde k znečistění oleje a svíček. To může v konečném důsledku způsobit poškození katalyzátoru.
Jak jsme již zmínili, dieselové pistole jsou naštěstí větší a není prakticky možné špatně natankovat. Pokud by se přece jen stalo, doporučujeme ihned volat servis. Nestartujte, nezkoušejte přidávat žádné směsi, prostě okamžitě volejte!

benzinka

Co způsobuje benzin v naftě?


Benzín v naftě způsobuje horší mazivost, což může vést k poškození vstřikovacího čerpadla. Co dělat při špatném natankování se dozvíte v následnicích odstavcích.
A) Špatného natankování jsem si všiml ihned


Pokud jste natankovali 25% benzinu nádrže (kolem 5 litrů) a ihned jste si toho všimli, máte vyhráno. Do nádrže přidejte přípravek, který zlepší mazivost nafty. Přípravek by si měl s takovým množstvím paliva bez problémů poradit a problém vyřešit. Pokud máte vůz v záruce, doporučujeme vyhledat servis. Špatné natankování by mohlo znamenat ztrátu záruky.

B) Mám plnou nádrž, co s tím?


Natankovali jste plnou nádrž špatného paliva? Hlavně nestartujte. Je velmi pravděpodobné, že v palivovém potrubí ještě zůstalo správné palivo a vy nebudete muset do servisu.

Máte-li zaplacenou některou z asistenčních služeb nebo máte-li vstřícný autoservis, doporučujeme zavolat a nechat si k místu odstavenému vozu poslat technika, který dokáže vyčerpat nevhodné palivo.

Servis provede vyčerpání nádrže a vymění palivový filtr. Pokud se nepoškodilo čerpadlo či vstřikovač, mělo by to být vše.

Servisní zásah při větším poškození vozu obvykle vyjme mezi 2 až 5 tisíci Kč.


Všechny aktuality