Aktuality

12.12.2016

Autobaterie - proč nemůžeme nastartovat?

Zima se přiblížila a jako každý rok se objeví řidiči, kteří nebudou moci nastartovat své vozidlo. Nestihnou tak pracovní schůzku, odvést děti do školy či nebudou moci odjet z dovolené z hor. Přitom dobitím baterie v servise by mohli tomuto častokrát předejít.

autobaterie

Teplo nebo zima?


Největším zabijákem však není zima samotná, ale naopak teplo. Dny, kdy jste na zahraniční dovolené u moře, auto je odstavené 14 dní a auto je vystaveno slunečnímu žáru. Autoobaterie se vybíjí a sulfací desek se následně ztrácí celková kapacita. Nenastartování se neprojeví hned, ale právě v zimních měsících. Nižší teploty způsobují ztuhlost oleje, který pak zapříčiní větší odpor při startování. Nedostatečná kapacita baterie, která nemusí být zcela dobitá pak způsobí nenastartování v zimních měsících.
Pokud kapacita autobaterie není nijak omezena a baterie plně nabitá, mráz jí nijak nevadí! Ba naopak. Pokud déle nebudete automobil používat, baterie skladujte v suchu okolo 15 °C.

Třeba vám pomůže i naše další články:
-->> Jak se dostat do zamrzlého auta?
-->> Zanedbáním jarního servisu zkracujete autu život

Prevence


Řidiči, kteří jezdí krátké trasy a často startují moc na životnosti své autobaterie nepřidají. Startování potřebuje mnohem více energie, než běžný provoz a pokud najedeme vždy jen pár kilometrů, baterie se nestihne dobít. Nepřispějeme také zapnutím elektrospotřebičů, jako vyhřívání autosedaček či topení.
Pokud víme, že se baterie nestihne dobít automaticky při provozu, měli bychom baterii pravidelně ručně dobíjet. Můžete si nechat prověřit stav baterie v servise, kde baterii proměří a dobijí.


Všechny aktuality