Aktuality

05.08.2016

3 provozní kapaliny, které si zkontrolujete sami

U moderních vozů si toho sami již moc neopravíte. Opravy jsou náročné na vybavení, software a znalosti. Existují však činností, které si můžete udělat sami a ušetřit. Mezi ně patří kontrola a doplňování provozních kapalin. Podívejte se s námi na 3 provozní kapaliny, o které se snadno postaráte.

Směs do ostřikovačů


Sloučí k snadnému čistění oken. Směsi obsahují látky, které napomáhají rozpouštět mastnotu, zbytky hmyzu a jiné nečistoty. Zimní kapalina do odstřihovačů navíc obsahuje nemrznoucí směs, která brání zamrznutí kapaliny v odstřihovačích.
Při výběru směsi do odstřikovačů se zaměřte na udávaný bod mrazu, čistícící schopnosti či vůni samotného odstřikovače.Kapalina do chladičů


Chladící kapalina patří mezi důležitou součást motoru, která odvádí nadbytečné teplo ve válcích pryč z motoru. Zbylé teplo obvykle slouží k vytápění interiéru vozu. Kromě přehřátí motoru má chladící kapalina antikorozní účinky.
Kapalina do chladičů se obvykle prodává jako nemrznoucí koncentrát, který musíte naředit vodou na požadovaný vod tuhnutí. Optimální bod tuhnutí je mezi -20 °C až -35 °C .

Jaké existují typy chladící kapaliny?chladicí kapalina dle typuZbarveníSloženíVýměnná lhůtaBobvykle bezbarvéSoli anorganických kyselin2-3 rokyC, G11ModrozelenéSoli organických kyselin, silikáty2-3 rokyD, G12ČervenéSoli organických kyselin, triazoly5 letF, G12+Fialové/RůžovéSoli organických kyselin, triazoly5 letG, G12++Fialové/RůžovéSoli organických kyselin, triazoly, silikáty5 let nebo 250 000 km
Při výběru typu chladící kapaliny doporučujeme vycházet z manuálu vozu. Pamatujte na to, že by při dolévání kapaliny nemělo docházet k míchání jednotlivých typů.
Doporučujeme dodržovat předepsaný interval výměny kapaliny, jelikož postupně dochází ke ztrátě původních vlastností.


Brzdová kapalina


Jedná se o kapalinu, která obsluhuje brzdový a spojkový systém vozu. Přenáší brzdnou sílu od hlavního brzdového válce k brzdovým mechanismům jednotlivých kol. Mezi parametr při výběru brzdové kapaliny patří odolnost vůči tepelnému namáhání. Brzdovou kapalinu doporučujeme kontrolovat každý rok či dva. Výměnu samotné kapaliny je nutné díky nechat na servisu.


Všechny aktuality