Aktuality

16.10.2014

10 tipů na co nezapomenout u auta zkontrolovat před zimou

Ranní sychravé počasí nám dává vědět, že se blíží zima. Nástup zimní sezony by mělo pro motoristy automaticky znamenat podstoupení několika kroků při kontrole svého vozidla.

Nejedná se o nic složitého, přesto majitelé nechávají kontrolu na odbornících, kteří mají zkušenosti a při kontrole dokáží odhalit i další nedostatky, kterých by si laik nemusel všimnout. Na tuto skupinu zákazníků myslí i autoservisy, kteří na jaro i podzim připravují speciální akce, kdy lze kontrolu pořídit za pár korun. Příkladem je právě probíhající akce Fantomas, kde se můžete podívat, co profi kontrola u profesionálů obsahuje.

Pro ty z vás, kdo dávají přednost domácí kontrole, přinášíme 10 nejdůležitější bodů ke kontrole vozu před zimou.

1. Hladina oleje


Kontrolu dostatečného množství oleje je nutné provádět několikrát do roka. Zejména u vozidel, které jsou známy nestandardní spotřebu. Hladina oleje by se měla vždy pohybovat v předepsaných mezích. Při kontrole je krom samotného množství dobré prověřit i stáří oleje. Většina autoservisů lepí samolepku s informacemi o počtu najetých kilometrů a datu výměně na vnitřní stranu dveří u řidiče.

2. Kontrola hladiny ostatních náplní


Kromě oleje je nutné zkontrolovat také množství a staří brzdové kapaliny (výměna po cca 2 letech) a chladící kapaliny (výměna po 2-3 letech). U chladící kapaliny je vhodné prověřit její koncentraci, která značí odolnost vůči mrazu. Pro naše podmínky se doporučuje odolnost minimálně do - 25 C.
Nezapomínejte ani na odstřikovací kapalinu, kterou je nutné vyměnit za zimní. Zkontrolujte také správné namíření a průchodnost trysek.

3. Zimní výbava


Základní zimní výbava pro automobil by měla obsahovat škrabku na okna, smetáček na sníh, startovací kabely, reflexní vestu, rozmrazovač zámků či náhradní vodu do odstřikovačů.

4.Stěrače


Zkontrolujte stav gumových lišt u stěračů. Pokud zanechávají šmouhy a nedostatečně stírají, vyměňte je za nové.

5. Gumové těsnění


Gumové těsnění u dveří je před zimou dobré namazat silikonovým olejem, který zabrání přimrznutí a utržení.

6. Pneumatiky


Pokud nekupujete nové pneumatiky, nezapomeňte u starých pneu zkontrolovat stav a hloubku dezénu, který by měl být minimálně 1,6 milimetru. Pro optimální jízdu však radíme používat pneumatiky s 4 milimetry a výš.

7. Světla


Horši viditelnost v zimě vyžaduje důkladnou kontrolu světel. Kontrola by se měla týkat předních i zadních světel, směrovek i mlhovek.

Následující tři body je ve většině případů nutné prohlédnout v servisu.

8. Podvozek


Kontrola by se neměla vyhnout ani stavu rejdových čepů, uložení náprav nebo výfukového potrubí.

9.Svíčky


Majitelé dieselových motorů by neměly váhat s kontrolou žhavících svíček. Přes zimu jsou totiž hodně namáhány a mohou snadno odejít. Při zjištění nedostatků doporučujeme ihned vyměnit.

10. Baterie


Bude nutné také zkontrolovat stav baterie - zda se mezi deskami nachází dostatek vody. Kontrole by se neměla vyhnout ani celá dobíjecí soustava.

Kromě výše uvedených tipů je vhodné auto před zimou důkladně umýt a navoskovat, díky čemuž ochráníte lak před výkyvy teplot a před negativními účinky posypové soli. Poškozená místa na karoserii vozu v podobě vrypů a škrábanců doporučujeme odstranit pomocí opravné tužky.


Všechny aktuality