Aktuality

20.06.2014

10 omylů při nákupu ojetého auta

Nákup bazarového auta může pro vás znamenat jistou míru rizika. V následujícím článku si ukážeme 10 nejčastějších omylů, které byste měli znát, než půjdete koupit ojetinu.

Důvody, proč jsou u nás bazarové vozy tak oblíbené jsou jednoduché - levnější pořizovací cena, možnost zakoupit luxusnější, větší vůz s lepší výbavou a menší ztráta hodnoty auta při prodeji. Nákup ojetiny má samozřejmě i svou stinnou stránku a tou jsou hrozící zvýšené náklady na údržbu a servis vozu.


1. Chci pouze diesel je to ekonomičtější


Před nákupem vozu s dieselovým motorem si dobře spočítejte, kolik ročně najezdíte a zda se vám investice vrátí. Nutno je počítat nejen s cenou paliva, ale také s investicí do oprav motoru, které jsou výrazně dražší než u zážehového.
Řídit se můžete jednoduchým pravidlem - pokud nenajezdíte za rok desítky tisíc kilometrů, nákup dieselového motoru se vám nevyplatí.

2. Vezmu to, co má najeto méně kilometrů


Při výběru se nedívejte pouze na počet najetých kilometrů. V mnoha nekvalitních autobazarech je to údaj, který vám nic neřekne. Pamatujte, že u nás lze beztrestně provádět stáčení tachometru. Z tohoto důvodu je lepší sledovat celkový stav vozidla.

Tip: Náš bazarový program Citroen Select hodnotí více než 90 signálů, které odhalí nekvalitní vozy a případné poruchy.

Nepravdivý stav tachometru lze také odhalit pomocí jednoduché matematiky - soukromé auto může v průměru najet do 20 000 km za rok, firemní o 30 tisíc víc. Vynásobte to stářím automobilu a máte přibližný odhad skutečně najetých kilometrů.

foto

3. Leaingová a fletová vozu jsou nejlepší


Nemusí tomu tak být, záleží na tom, jak se o daný vůz ve firmě starali. Můžete narazit na špičkový vůz, ale také na ojetinu, která už toho má hodně za sebou. Zanedbaná péče je znát.

4. Auto je po dědovi, jezdilo se v něm výjimečně


Další oblíbený podvod prodejců aut, kteří uvádí, že s vozem jezdil starší pán, byl dobře garážovaný atd. Zkuste se podívat do velkého technického průkazu a podle RČ ověřit, zda tomu je tak. Jako u ostatních rad nezbývá se řídit jednoduché poučky: důvěřuj, ale prověřuj.

5. Koupí Škodovky neprohloupíš


Vozy Škoda auta patří k nejprodávanějším na Českém trhu. Jsou to poměrně spolehlivá auta, k němž dostanete levné náhradní díly (často i kradené, o čemž nemáte ani potuchy). Ale... Zvýšená poptávka po ojetinách drží ceny vozů této značky neúměrně vysoko. Proto doručujeme zvolit jinou značku nebo se poohlédnout v zahraničí, kde jsou ceny příznivější.

6. To auto chci


Nenechte se ovládnout emocemi a uchlácholit se tím, že auto je jediné v republice, že je zarezervované a když se nerozhodnete hned prodejce je prodá. K nákupu bazarového auta je vhodné si vzít kamaráda, co autům rozumí a poskytne vám reálný feedback. Pokud nakupujete v neznámém bazaru, doporučujeme auto nechat prověřit v servisu. Ušetříte tak zbytečné náklady na rozsáhlé opravy.
Dobré určitě není soustředit se pouze na určitý typ, jedné barvy, výbavy, roku výroby, typu karosérie či motoru. Velkým zpřesněním dosáhnete toho, že nebude moct vybírat.

7. Dokumentaci neřeším


Najdou se tací, kteří nekontrolují čísla vyražená na karoserii s technickým průkazem, neověřují si VIN čísla v servisu dané značky nebo nekontrolují, zda vozidlo skutečně patří prodávajícímu. Výše uvedené by mělo patřit k základním krokům, kterými se můžete ubezpečit, že auto není kradené.

8. Nákupem přes soukromé inzeráty ušetřím


Neplatí to vždy, zejména když nepatříte mezi zkušené matadory v nákupu ojetin, kteří umějí dobře smlouvat. Dalším problémem nákupu o soukromníka jsou pozdější reklamace, které mohou být těžce vymahatelné.

9. Nákup ojetiny u dealera se nevyplácí


Dealer dané značky dokáže garantovat původ vozu a zajistit, že předávaný vůz bude bez vad. Navíc poskytují nadstandardní služby a záruky - viz například zmíněný Citroen Select.

10. Výhodné financování


Některé autobazary nevydělávají peníze na prodeji aut, ale na předražených půjčkách na financování. V případě půjčky doporučujeme předem propočítat kolik nakonec ve skutečnosti zaplatíte. Vyhněte se tak nepříjemnému zjištění při konečném účtu za váš vůz.

Co říct na závěr? Přehnaná důvěra při nákupu auta se nevyplácí, budtě ostražití a nakupujte pouze u prověřených partnerů. Hodně štěstí při cestách přeje Carling.


Všechny aktuality